کد خبر : 2461
تاریخ انتشار : شنبه 7 آگوست 2021 - 13:57

فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» منتشر شد

فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» منتشر شد

  فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای با نام «خوزستانِ جان» به منظور حمایت از تولیدات این استان منتشر شد. به گزارش ایسنا، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در زمینه حمایت از آثار هنرمندان تئاتر استان خوزستان، رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان با عنوان «خوزستانِ جان» را با هدف حمایت

فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» منتشر شد

  فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای با نام «خوزستانِ جان» به منظور حمایت از تولیدات این استان منتشر شد.

به گزارش ایسنا، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در زمینه حمایت از آثار هنرمندان تئاتر استان خوزستان، رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان با عنوان «خوزستانِ جان» را با هدف حمایت از اجرای عمومی تولیدات تازه تئاتر با اولویت گروه‌های نمایشی دارای پروانه فعالیت رسمی و رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر با مشارکت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و درگاه تخصصی هنرهای نمایشی ایران (ایران تئاتر) برگزار می‌کنند.
اولویت‌های موضوعی:
موضوع تولید آثار آزاد است اما آثار با رویکردھای زیر در اولویت اصلی انتخاب خواهند بود.
۱) پرداختن به موضوعات اقوام مختلف استان خوزستان.
۲) توجه جدی به زاد و بوم و فرهنگ غنی استان خوزستان در موضوعات نمایش‌ها.
۳) توجه به ارزش‌های دفاع مقدس و مضامین مرتبط با حماسه مردم خوزستان در هشت سال ایثار و مقاومت در تولید آثار نمایشی.
۴) آیین‌ها، سنت‌ها و فرهنگ محلی مناطق مختلف خوزستان.
۵) شهدای مدافع حرم، شهدای ترور و شهدای سلامت استان خوزستان.
۶) چالش‌ها و مخاطرات شیوع ویروس کرونا و رفتار متناسب اجتماعی، خانوادگی و فردی در استان خوزستان.
شرایط شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای:
شورای سیاست‌گذاری رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستان جان» قصد دارد تا با انتخاب آثار به روش گزینش مرحله‌ای، رپرتوار را از فضای صرفا رقابت‌زده فاصله داده و هدایت راهبردی را به عنوان حلقه مهم اما مفقوده جشنواره‌ها جایگزین آن کند.
مرحله اول:
الف) انتخاب نمایشنامه و ارسال نسخه PDF آن یا خلاصه نمایشنامه و ثبت در بخش ویژه رپرتوار خوزستان جان در درگاه تئاتر خوزستان.
ب) ثبت چکیده‌ای از توضیحات شرکت کننده به عنوان کارگردان اثر حداقل در یک صفحه در بخش ویژه رپرتوار خوزستان جان در درگاه تئاتر خوزستان. (توضیحاتی همچون طراحی کارگردانی مد نظر، اهداف اجرایی، نحوه استفاده از عناصر درونی و بیرونی تئاتر و…).
پ) پر کردن «فرم تقاضای حضور در رپرتوار» توسط کارگردان اثر نمایشی در درگاه تئاتر خوزستان تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۰.
مرحله دوم:
ارسال چهار حلقه DVD شامل ۳۰ دقیقه فیلم اثر نمایشی حداکثر تا تاریخ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ برای ارزیابی و گزینش توسط هیات انتخاب رپرتوار به آدرس دبیرخانه رپرتوار.
مرحله سوم:
ارسال چهار حلقه DVD فیلم کامل اثر نمایشی حداکثر تا تاریخ اول آبان ۱۴۰۰ برای بازبینی نهایی توسط هیات انتخاب رپرتوار.
تبصره: اثر نمایشی بعد از پذیرش در مرحله سوم طبق جدول رپرتوار تئاتر صحنه‌ای از ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۰، حداقل به مدت پنج شب در شهرستان میزبان اجرای عمومی خواهد رفت و اطلاعات اجرای عمومی در درگاه تئاتر خوزستان درج خواهد شد.
ضوابط شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای:
۱) به کلیه گروه‌های متقاضی که از مرحله اول انتخاب متن و فرم ارزیابی و چکیده‌ای از اهداف کارگردان امتیاز مکفی کسب کرده و «منتخب» شده‌اند مبلغ ۱۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
۲) در مرحله گزینش عملی و پس از ارزیابی فیلم ۳۰ دقیقه‌ای توسط هیات انتخاب به گروه‌های منتخب مبلغ ۱۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
۳) در مرحله سوم گزینش عملی نیز همزمان با اجرای عمومی اثر نمایشی مبلغ ۲۰ میلیون ریال به گروه‌های منتخب نهایی پرداخت خواهد شد و به این صورت گروه‌های منتخب در مرحله نهایی که به اجرای عمومی خواهند رسید در مجموع مبلغ ۴۰ میلیون ریال دریافتی خواهند داشت.
۴) کلیه گروه‌های متقاضی با توجه به تعیین هیات انتخاب توسط دبیرخانه در تمام مراحل ملزم به قبول نظر هیات انتخاب و مشاوره با ایشان در زمینه تعالی کیفی و فنی آثار خود خواهند بود و گزارش کار خود را به شکل مدون در تمام مراحل مربوطه به دبیرخانه رپرتوار ارسال کنند.
۵) در صورت مشروط شدن برخی آثار به اصلاح پاره‌ای از موارد فنی در مرحله نهایی، گروه‌های مورد نظر ملزم به ارسال مجدد فیلم کامل اثر پس از برطرف کردن موارد مد نظر و ابلاغ شده هستند.
۶) تولیدات جدید نمایشی راه یافته به رپرتوار باید با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان و با نظارت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاتر انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌های میزبان و دریافت پروانه نمایش از شورای نظارت بر نمایش شهرستان میزبان و طبق جدول اعلام شده از سوی ستاد رپرتوار، حداقل پنج نوبت اجرای عمومی در طی پنج روز در سطح شهر محل تولید اثر انجام دهند و مدارک و مستندات اجرا را در پورتال تئاتر خوزستان بارگذاری کنند. (مستندات شامل تأییدیه اجرا، موارد تبلیغی اجرا، لینک خبر اجرا در پورتال تئاتر خوزستان و چند قطعه عکس از اجرا).
۷) حداکثر ۲۲ نمایش در مرحله اول رپرتوار پذیرفته شده و ۱۶ نمایش برای مرحله دوم و حداکثر هشت نمایش به مرحله پایانی برای شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان و حمایت از اجرای عمومی راه خواهند یافت.
فرآیند ثبت تقاضا:
۱) فرآیند ثبت تقاضا از ۱۸ تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ از طریق بخش ویژه «رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» به نشانی https://khoozestan.theater.ir/ انجام خواهد گرفت و متقاضیان باید فرم درخواست را به طور کامل تکمیل کنند.
۲) متقاضیان ثبت‌نام باید فایل PDF نمایشنامه، خلاصه نمایشنامه، توضیحاتی همچون طراحی کارگردانی مد نظر، اهداف اجرایی، نحوه استفاده از عناصر درونی و بیرونی تئاتر، به همراه مجوز کتبی نویسنده و سایر مدارک درخواستی را تا تاریخ مقرر در بخش ویژه «رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» بارگذاری کرده و کد رهگیری دریافت کنند.
تبصره: شرکت‌کنندگان با ثبت تقاضا و ارسال اثر خود، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های رپرتوار هستند و عدم رعایت این قوانین به ویژه زمان‌بندی اجراها موجب حذف آثار خواهد شد.
گاه‌شمار رپرتوار:
۱) مهلت ثبت تقاضا و ارسال طرح نمایشی: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰
۲) مهلت ارسال ۳۰ دقیقه از فیلم اثر نمایشی: ۱۴ مهر ۱۴۰۰
۳) مهلت ارسال فیلم کامل اثر نمایشی: اول آبان ۱۴۰۰
۴) اعلام گروه‌های راه‌یافته به رپرتوار برای اجرای عمومی: پنجم آبان ۱۴۰۰
۵) زمان برگزاری رپرتوار: ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۰
نشانی دبیرخانه:
خوزستان، اهواز، خیابان فلسطین، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، اداره هنری سینمایی، دبیرخانه رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان، تلفن: ۰۶۱۳۳۳۶۴۴۱۶.
بنا بر اعلام اداره کل ارشاد خوزستان، رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» به دبیری محمد یاقوت‌پور آبان ۱۴۰۰ در استان خوزستان برگزار می‌شود.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.