کد خبر : 16971
تاریخ انتشار : جمعه 1 اکتبر 2021 - 15:50

آیا باید نسبت به گشایش در روابط ایران-عربستان امیدوار بود

آیا باید نسبت به گشایش در روابط ایران-عربستان امیدوار بود

کاردار پیشین ایران در عربستان با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر برگزاری دور چهارم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد گفت: با توجه به سیگنال هایی که از سوی مقامات دو کشور منتشر شده و عدم مخالفت جدی برخی از کشورهای بزرگ از جمله آمریکا با این مذاکرات به نظر می رسد که

آیا باید نسبت به گشایش در روابط ایران-عربستان امیدوار بود

کاردار پیشین ایران در عربستان با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر برگزاری دور چهارم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد گفت: با توجه به سیگنال هایی که از سوی مقامات دو کشور منتشر شده و عدم مخالفت جدی برخی از کشورهای بزرگ از جمله آمریکا با این مذاکرات به نظر می رسد که در آینده شاهد تغییراتی در روابط تهران و ریاض و موفقیت این مذاکرات باشیم.

احمد دستمالچیان در مورد برگزاری دور چهارم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد و گزارشی که برخی از رسانه های خبری در ارتباط با محتوای این مذاکرات منتشر کرده اند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان این بود که بهترین روابط را با کشورهای منطقه داشته باشند و این جزو اولویت های سیاست خارجی اش بوده است. چنانکه در سخت ترین شرایط از جمله در زمان جنگ تحمیلی تلاش کرده که با کشورهای منطقه از جمله حوزه خلیج فارس رابطه و تعامل داشته باشد. در دولت سیزدهم نیز تعامل و ارتباط با همسایگان از اهمیت جدی برخوردار است.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه به نظر می رسد که در حال حاضر عربستان با توجه به تجربیات سال های اخیر به نوعی در برابر واقعیت های موجود منطقه قرار گرفته و به این نتیجه رسیده که نمی تواند تخم مرغ هایش را در سبد یک کشور خارجی فرامنطقه قرار دهد و اعتماد یک طرفه به قدرت های بزرگ سرنوشت خوبی ندارد، اظهار کرد: عربستان در تحولات لبنان، سوریه، قطر و یمن با شکست روبرو شد و اکنون نیز شاهد این است که دیگر همچون گذشته آمریکا از او در مباحثی چون موضوع جنگ یمن حمایت نمی کند. بنابراین با توجه به این واقعیت ها تصمیم گرفته که رویکرد جدیدی اتخاذ کند. در همین چارچوب تاکنون چهار دور مذاکرات بین مقامات ایران و عربستان برگزار شده و به نظر می رسد مقامات دو کشور نسبت به روند این مذاکرات امیدوار هستند.

وی با بیان اینکه با توجه به سیگنال هایی که مقامات دو کشور از این مذاکرات می دهند و عدم مخالفت کشورهای بزرگی چون آمریکا با این مسئله به نظر می رسد که در آینده احتمالا شاهد تغییر و تحولاتی در روابط ایران و عربستان باشیم.

دستمالچیان با تأکید بر اینکه کشورهای منطقه باید درک کنند که امنیت وارداتی و خریدنی نیست و مقوله جمعی است که باید برای تحقق آن همکاری دست جمعی صورت بگیرد، گفت: امنیت پایه توسعه و عمران در منطقه است و اگر کشورهای این منطقه می خواهند رشدی در منطقه حاصل شود چاره ای جز این ندارند که با یکدیگر مذاکره کنند و به یک همکاری دست جمعی برسند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به برگزاری اجلاس بغداد به ابتکار نخست وزیر عراق و همچنین اجلاس پیرامون مسائل عراق در نیویورک به ریاست وزیر خارجه عراق و حضور نمایندگان کشورهای منطقه از جمله ایران و عربستان، گفت: این اقدامات گام های مثبتی در راستای افزایش همکاری های دسته جمعی است و می تواند روند حل مشکلات در منطقه و نزدیک شدن کشورهای منطقه به یکدیگر را تسهیل کند.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.