کد خبر : 16961
تاریخ انتشار : جمعه 1 اکتبر 2021 - 15:47

تزریق واکسن کرونا ضروری است / وضعیت بیماری در اغلب استان‌ها کاهشی است

تزریق واکسن کرونا ضروری است / وضعیت بیماری در اغلب استان‌ها کاهشی است

عکس خبر آرشیوی است. دبیر کمیته تخصصی اپیدمیولوژی و پژوهش کرونا، ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور و با اشاره به رو به افول بودن پیک‌ بیماری، گفت: فصل سرد سال نزدیک است و به دنبال آن تهویه کاهش یافته و حضور افراد در فضاهای بسته اتفاق می‌افتد؛ اما از آنجاکه گسترش واکسیناسیون با سرعت

تزریق واکسن کرونا ضروری است / وضعیت بیماری در اغلب استان‌ها کاهشی است
عکس خبر آرشیوی است.

دبیر کمیته تخصصی اپیدمیولوژی و پژوهش کرونا، ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور و با اشاره به رو به افول بودن پیک‌ بیماری، گفت: فصل سرد سال نزدیک است و به دنبال آن تهویه کاهش یافته و حضور افراد در فضاهای بسته اتفاق می‌افتد؛ اما از آنجاکه گسترش واکسیناسیون با سرعت خوبی پیش رفته است، امیدواریم در آینده نزدیک یا موجی نداشته باشیم یا اگر موجی هم در راه بود بیشتر شامل ابتلا به فرم‌های متوسط و خفیف کرونا باشد.

دکتر مسعود یونسیان – عضو کمیته علمی ستاد کرونا  درباره طرح سامانه هوشمند کنترل کرونا،‌ گفت: برخی نام این طرح را تنبیه افرادی که واکسن نزدند، می‌گذارند که به نظر من لفظ مناسبی نیست و ضمن اینکه از این طرح حمایت می‌کنم، نام آن را “محرومیت از خدمات اجتماعی برای افرادی که از قواعد اجتماعی حمایت نمی‌کنند”، می‌گذارم. به عنوان مثال وقتی می‌خواهیم سوار اتوبوس شویم نباید به اتوبوس آسیب بزنیم و اگر قرار بر رساندن آسیب باشد خب منطقی است که سوار اتوبوس نشویم و به همین ترتیب اگر در جامعه قرار است تعامل داشته باشیم، باید بپذیریم به افراد جامعه آسیب نزنیم و اگر قبول نکنیم که واکسن بزنیم طبیعتا به افراد جامعه آسیب می‌زنیم.
وی افزود: تنها پیش شرط این است که واکسن به تعداد کافی و بدون شرط سنی داشته باشیم که این شرایط فراهم شده است؛ بنابراین تزریق واکسن ضروری است.
او در ادامه درباره رنگبندی کرونایی شهرها و استان‌ها و برخی اظهارات مبنی بر لزوم تشدید مبنای رنگ بندی شهرها،‌ تصریح کرد: مبنای رنگ بندی و اصول علمی اعلام آن را نمی‌دانم اما در هر حال یک شاخصی بوده است که می‌توانسته شرایط را مدیریت کند و ادامه آن را بد نمی‌بینم، اما به نظر بنده دلیلی برای تشدید آن وجود ندارد.
این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: اکنون وضعیت کرونا در اکثر شهرها و استان‌ها به غیر از چند شهر در شمال غرب ایران در حال افول است.
وی با اشاره به برخی تجمعات در راهپیمایی اربعین و با بیان اینکه هر تجمعی در اپیدمی‌های واگیردار نگران کننده است، بیان کرد: از طرفی فصل سرد سال هم نزدیک است و به دنبال آن تهویه کاهش یافته و حضور افراد در فضاهای بسته اتفاق می‌افتد، اما چون گسترش واکسیناسیون با سرعت خوبی پیش رفته است من امیدوار هستم در آینده نزدیک یا موجی نداشته باشیم یا اگر موجی هم در راه بود بیشتر شامل ابتلا به فرم‌های متوسط و خفیف کرونا باشد تا این که شاهد موارد شدید کرونا باشیم. از این رو پیک ششم را محتمل می‌دانم اما پیش‌بینی زمان وقوع آن در حال حاضر وجود ندارد.
یونسیان افزود: معمولا در دو صورت ممکن است بازگشت موج کرونا را داشته باشیم؛ حالت اول این است که واریانت ویروس عوض شود و حالت دوم این که محدودیت‌ها را به سرعت کاهش دهیم. در کل اگر تا یک ماه آینده باهمین سرعت واکسیناسیون را پیش ببریم، اگر موج ششمی هم در راه باشد منجر به موارد کم علامت و خفیف می‌شود.
او با اشاره به گذر از قله پیک پنجم بیان کرد: بین موارد ابتلا و موارد مرگ و میر یک تاخیری وجود دارد و هرچه تشخیص را بهبود دهیم، موارد ابتلا زودتر از موارد مرگ و میر تغییر می‌کند. انتظار ما این است که آمار مرگ و میر در روزهای آتی کاهش یابد، اما تاریخ آن مشخص نیست ولی در روزهای آتی به مرگ‌های دو رقمی خواهیم رسید.
وی افزود: یکی از دلایلی که سازمان بهداشت جهانی واریانت‌های لامبدا و مو را به عنوان واریانت‌های نگران کننده تعیین نکرده است و تنها به آنها لیبل واریانت مورد توجه را داده، این بوده است که گسترش کمتری داشتند و بیشتر در آمریکای جنوبی توسعه یافته است.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.