کد خبر : 19958
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 اکتبر 2021 - 15:00

از نقد عالمانه استقبال می کنیم/ اجازه نخواهم داد تریبون دانشگاه علیه نظام باشد

از نقد عالمانه استقبال می کنیم/ اجازه نخواهم داد تریبون دانشگاه علیه نظام باشد

سرپرست دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه اجازه نخواهم داد این دانشگاه به عنوان تریبونی علیه نظام فعالیت کند، گفت: اگرچه فعالیت های سیاسی دانشجویان در دانشگاه مهم است اما باید این فعالیت ها با رعایت خط قرمزها انجام شود.  دکتر مقیمی در مراسم تودیع رئیس سابق دانشگاه تهران و معارفه سرپرست جدید این دانشگاه

از نقد عالمانه استقبال می کنیم/ اجازه نخواهم داد تریبون دانشگاه علیه نظام باشد

سرپرست دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه اجازه نخواهم داد این دانشگاه به عنوان تریبونی علیه نظام فعالیت کند، گفت: اگرچه فعالیت های سیاسی دانشجویان در دانشگاه مهم است اما باید این فعالیت ها با رعایت خط قرمزها انجام شود.

 دکتر مقیمی در مراسم تودیع رئیس سابق دانشگاه تهران و معارفه سرپرست جدید این دانشگاه که امروز با حضور وزیر علوم در تالار علامه امینی برگزار شد، به مهمترین برنامه های پیش روی دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های من در حوزه آموزش این است که باید آموزش با رویکرد کارآفرینانه دنبال شود. رویکردی که در دانشگاه های نسل سوم و برتر دنیا دنبال می شود همان دانشگاه کارآفرین است. به همین جهت لازم است تمامی رشته های دانشگاهی را یکبار دیگر مرور و با رویکرد کارآفرینانه بازنگری کنیم تا رویکرد یادگیری و یاددهی نیز تغییر یابد و رساله های دانشجویان نیز بر این مبنا متمرکز شود.
وی همچنین از همکاری دانشگاه تهران با وزارت کار به منظور ایجاد “دانشگاه کارآفرین” خبر داد و گفت: در این زمینه فردی مامور شده است تا این ارتباط که به تحول دانشگاه منجر می شود را تقویت کند. ضمن اینکه کارگروهی متشکل از کارآفرینان برتر را در دانشگاه تشکیل می دهیم و این رویکرد را دنبال خواهیم کرد. سرپرست دانشگاه تهران از انجام آسیب شناسی در حوزه پژوهش خبر داد و گفت: یکی از برنامه های ما این است که باشگاه دانشمندان بین المللی دانشگاه تهران را تشکیل دهیم و این باشگاه اتاق فکر امور پژوهشی ما خواهد بود و حتی مدیران پژوهشی مان را نیز از بین آنها انتخاب خواهیم کرد.
دکتر مقیمی راه اندازی آزمایشگاه جامع کشوری را از دیگر برنامه های دانشگاه تهران عنوان کرد و گفت: با تشکیل این آزمایشگاه سعی می کنیم مرجعیت کشور را در عرصه آزمایشگاهی به دست بگیریم و به کل کشور خدمات بدهیم.
وی با اشاره به برنامه دانشگاه تهران برای تعطیل خوابگاه متاهلین، گفت: ما در حوزه تاسیس خوابگاه متاهلین یک نهضتی را در دانشگاه تهران راه اندازی خواهیم کرد که با تاسیس این خوابگاه ها مشکلات بسیاری از دانشجویان رفع شده است.
سرپرست دانشگاه تهران بر ضرورت حضور دانشجویان در برنامه های مختلف فوق برنامه و سیاسی تاکید کرد و گفت: برای اینکه دانشگاه شادابی داشته باشیم باید دانشجویان در برنامه های مختلف از جمله فوق برنامه و فعالیت های سیاسی حضور داشته باشند. چرا که دانشجویان دانشگاه تهران پس از فارغ التحصیلی رهبری بخش های مختلف جامعه را بر عهده خواهند گرفت. به همین جهت باید این توانمندی را در محیط دانشگاه بیاموزند و ما در این زمینه آئین نامه های فعالیت های دانشجویی را نیز تقویت خواهیم کرد.
دکتر مقیمی با تاکید بر اینکه اجازه نخواهم داد تریبون دانشگاه تهران تریبونی علیه نظام باشد، گفت: اگرچه ما از نقد عالمانه استقبال می کنیم و این نقد باعث می شود دانشگاه تقویت شود اما اجازه نخواهیم داد که تریبون دانشگاه یک تریبونی علیه نظام باشد.
وی تاکید کرد: ما نیاز داریم در حوزه فعالیت های دانشجویی تحرکی اتفاق بیفتد اگرچه فعالیت های سیاسی مشکلاتی را نیز خواهد داشت اما اجازه نمی دهیم صورت مسئله را حذف کنیم و نگذاریم دانشجویان فعالیت سیاسی انجام بدهند ولی انجام این فعالیت ها نیز باید با رعایت خط قرمزها باشد.
سرپرست دانشگاه تهران مدیریت جهادی مبتنی بر عملگرایی را تفکر مدیریتی خود عنوان کرد و گفت: برنامه هایی که ترسیم می شود باید در عرصه عملیاتی نیز به مرحله ظهور برسد.
دکتر مقیمی در خصوص انتصابات در دانشگاه تهران نیز گفت: فردا رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به عنوان اولین انتصاب دانشگاه تهران حکم خود را دریافت می کند. البته اعتقاد داریم مدیریت سازمانی در دانشگاه تهران به معنای واقعی اتفاق بیفتد و فقط این نباشد که یک مدیریتی در دانشکده ای منصوب شود و این انتصابات باید با در نظر گرفتن ملاحظات اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان باشد. در واقع انتصاب ها بر اساس سیاست ها و ظرفیت های موجود در دانشگاه لحاظ خواهد شد و نباید مدیریت خنثی در دانشگاه داشته باشیم.
وی با بیان اینکه قوانین و مقررات مبنای عملکرد ما در دانشگاه تهران خواهد بود خاطرنشان کرد: خارج از قانون در دانشگاه حرکت نخواهیم کرد و هر اقدامی باید بر اساس مقررات انجام شود.
سرپرست دانشگاه تهران در خصوص نحوه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه نیز گفت: نباید در بحث ارتقای اعضای هیات علمی نگاه یک بعدی داشته باشیم و فقط به مقاله ISI اساتید توجه داشته باشیم. در واقع اساتید در دانشگاه بر اساس عملکرد آموزشی و سایر ابعاد نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهند گرفت.
دکتر مقیمی ارتباطات بین المللی دانشگاه را برنامه ای مهم دانست و گفت: این ارتباطات باید به یک دستاورد مهم در داخل دانشگاه و کشور نیز منجر شود و نباید صرفا به حضور در تعاملات بین المللی بسنده کنیم.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.