کد خبر : 145203
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 دسامبر 2021 - 15:51

۱۱۰ هکتار باغ پسته در شاهین شهر و زیار به بهره برداری رسید

۱۱۰ هکتار باغ پسته در شاهین شهر و زیار به بهره برداری رسید

ایسنا/اصفهان همزمان با افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۰ طرح کشاورزی بنیاد مستضعفان به وسعت ۱۰۵۹ هکتار در کشور، ۱۱۰ هکتار باغ پسته شرکت کشت و صنعت شهید مطهری در شاهین شهر و زیار به بهره برداری رسید و عملیات احداث ۸۵ هکتار باغ پسته در شاهین شهر آغاز شد. در این مراسم که امروز (یکشنبه_۱۷

 ۱۱۰ هکتار باغ پسته در شاهین شهر و زیار به بهره برداری رسید

ایسنا/اصفهان همزمان با افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۰ طرح کشاورزی بنیاد مستضعفان به وسعت ۱۰۵۹ هکتار در کشور، ۱۱۰ هکتار باغ پسته شرکت کشت و صنعت شهید مطهری در شاهین شهر و زیار به بهره برداری رسید و عملیات احداث ۸۵ هکتار باغ پسته در شاهین شهر آغاز شد.

در این مراسم که امروز (یکشنبه_۱۷ اسفندماه) از طریق ویدئو کنفرانس و به صورت همزمان با سراسر کشور در شاهین شهر برگزار شد، بهره برداری از ۱۱۰ هکتار باغ پسته و آغاز عملیات احداث ۸۵ هکتار باغ پسته در استان اصفهان به دستور رئیس بنیاد مستضعفان کشور آغاز شد.

داود رحمانی، مدیر پروژه شرکت کشت و صنعت شهید مطهری وابسته به بنیاد مستضعفان استان اصفهان در این مراسم، اظهار کرد: این شرکت از سال ۹۵ تاکنون آغاز به کار احیای اراضی کشاورزی کرده و تاکنون موفق به احیا بیش از ۲۵۰ هکتار اراضی کم بازده استان در قالب طرح های متنوع کشاورزی و با محوریت زراعت و احداث باغ ها شده است و امسال نیز دو طرح باغ پسته به مساحت ۱۱۰ هکتار به بهره برداری رساند.
وی اعلام کرد: بهره برداری و آغاز عملیات احداث ۶۳ هکتار باغ پسته در رحیم آباد شاهین شهر، ۴۷ هکتار باغ پسته در زیار و آغاز احداث ۸۵ هکتار باغ پسته در شاهین شهر جمعا به وسعت ۱۹۵ هکتار انجام شد.
رحمانی افزود: باغ های پسته در استان اصفهان با ۱۰۸ هزار اصله درخت، ظرفیت تولید سالانه ۳۵۰ تن پسته را دارد.

مدیر پروژه شرکت کشت و صنعت شهید مطهری در استان پروژه اولی که امروز به بهره برداری رسید را ۶۵ هکتار باغ پسته در شاهین شهر مجهز به سیستم آبیاری زیر سطحی به عنوان طرحی نوآورانه برشمرد و افزود: پروژه دومی که امروز افتتاح شد ۴۵ هکتار باغ پسته شرکت کشت و صنعت شهید مطهری در زیار مجهز به سیستم آبیاری قطره ای بالبر است.

رحمانی همچنین از آغاز عملیات احداث ۸۵ هکتار باغ پسته در شاهین شهر خبر داد و افزود: برای این طرح ها ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و زمینه اشتغال ۲۹۰ را فراهم کرده است.

به گزارش ایسنا، مدیر پروژه شرکت کشت و صنعت شهید مطهری در استان، افزایش بهره وری آب به دلیل کاهش تبخیر از سطح خاک، کاهش مصرف کود و سم، کنترل علف های هرز و جلوگیری از فرسودگی شبکه ها به دلیل دوری از تابش مستقیم آفتاب را از مزایای این طرح ها برشمرد و گفت: برای احداث این طرح ها ابتدا زیرساخت های مورد نیاز احداث و اقداماتی انجام شد که از جمله می توان به احداث استخرهای تنظیمی آب آبیاری به حجم ۹۰ هزار متر مکعب، احداث دو ایستگاه پمپاژ هر کدام به ظرفیت ۳۵ لیتر در ثانیه، کانال های بتنی و اتصال منابع آبی جاری و زیرزمینی جهت جمع آوری به ایستگاه های پمپاژ به طول ۳۵۰ متر، احداث شبکه های برق رسانی، کانال کاشت نهال، سیستم های آبیاری و کاشت نهال اشاره کرد.

وی با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی احداث ۸۵ هکتار باغ پسته در شاهین شهر که از اسفند ماه آغاز شده است، از بهره برداری این پروژه در آینده ای نزدیک خبر داد.

فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان استان اصفهان نیز با قدردانی از پروژه های اجرا شده و در دست اجرا در استان اصفهان گفت: احداث باغ پسته در استان اصفهان با نگاه هوشمندانه انجام شده و با استفاده از روش های جدید حتما راندمان تولید را بالاتر خواهد برد.

وی اظهار امیدواری کرد که پروژه احداث باغ پسته در شاهین شهر هرچه زودتر به بهره برداری برسد و ۱۹۵ هکتار باغ پسته به روش نوین در استان اصفهان داشته باشیم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.