کد خبر : 3618
تاریخ انتشار : شنبه 7 آگوست 2021 - 21:46

توجه به مدیریت درست منابع آبی ضرورت دارد

توجه به مدیریت درست منابع آبی ضرورت دارد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر لزوم توجه به مدیریت درست منابع آبی و سازگاری با اقلیم گرم و خشک، خاطرنشان کرد که با سیاست‌گذاری‌ بر اساس منابع آب موجود و توجه بیشتر به نوع مدیریت کشاورزی می‌توان از بحران‌های خشکسالی عبور کرد.   طبق اعلام‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علیرضا

توجه به مدیریت درست منابع آبی ضرورت دارد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر لزوم توجه به مدیریت درست منابع آبی و سازگاری با اقلیم گرم و خشک، خاطرنشان کرد که با سیاست‌گذاری‌ بر اساس منابع آب موجود و توجه بیشتر به نوع مدیریت کشاورزی می‌توان از بحران‌های خشکسالی عبور کرد.

  طبق اعلام‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علیرضا شهیدی ضمن‌اشاره به وضعیت استان خوزستان گفت: علاوه بر خوزستان اکنون در سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، جنوب کرمان و برخی نقاط دیگر خشکسالی داریم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: در بحث خوزستان می‌توان با مدیریت آب از طریق سدها بحران را حل کرد اما باتوجه به اینکه ما در یک کشور خشک واقع هستیم،  ممکن است تا دو ماه دیگر بحران را رفع کنیم، ولی سال بعد و سال‌های دیگر را چه کار باید کرد؟ لذا بایستی مدیریت منابع آب در دستور کار باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد:  خشکسالی‌های اخیر مربوط به یک دهه گذشته نیست.  در جهان مناطقی از جمله ایران هستند که در گذشته وضعیت خشکسالی یا ترسالی آن‌ها مشخص شده است و در ایران در بحث مدیریت بحران باید قدری بیشتر و جدی‌تر عمل کرد و بر اساس نیازهای کشور فرهنگ‌سازی کرد تا مردم آب را درست مصرف کنند.

شهیدی در رابطه با هشدارهای مطرح شده اما تاکنون نتیجه مثبتی نداشته است،  گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وظیفه حاکمیتی خود در قالب تهیه اطلاعات پایه، نقشه‌های زمین‌شناسی، نقشه‌هایی که مرتبط با سیلاب، خشکسالی، فرونشست زمین‌ و غیره را در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار می‌دهد و این دیگر دست ما نیست که برای این اطلاعات و گزاش‌ها یک ضمانت اجرایی وجود داشته باشد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره وقوع سیل در کشور اظهار کرد: در بحث تغییرات اقلیمی این اتفاقات می‌افتد،  در منطقه ای که توقع نداریم بارندگی می‌شود و در منطقه‌ای که توقع خشکسالی نیست، خشکسالی رخ می‌دهد. در هر حال این در تغییرات اقلیم وجود دارد و ما باید کارهای تولید اطلاعاتی که وابسته به بخش‌های علمی است را گسترش دهیم.

وی افزود: در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بخش‌های کاملا تخصصی وجود دارد؛ بطور مثال در رابطه با سیلاب نقشه سراسری سیلاب را تهیه کردیم و جاهایی که در هنگام بارندگی می‌تواند در معرض سیلاب قرار بگیرند را مشخص کردیم و به مدیریت بحران هم دادیم.  حال اینکه سیاست چگونه است و از این نقشه‌ها در چه زمانی استفاده کنند، دست ما نیست. وظیفه ما تولید اطلاعات است که سعی می‌کنیم تولید اطلاعات را به درستی انجام ‌دهیم و مستند کنیم، از این رو دستگاه‌های ذی‌ربط باید از این اطلاعات استفاده کنند که البته گاهی کمتر به آن توجه می‌شود.

معاون وزیر صمت در رابطه‌ با فرونشست‌ها با بیان این‌که ما گاهی ترسالی داریم اما در اقلیم گرم و خشک هستیم که بارندگی در آن کم است، اظهار ‌کرد: ما باید خودمان را با این شرایط سازگار کنیم و نمی‌توانیم همچون کشورهایی که در قاره سبز هستند آب را مصرف کنیم؛ هر چند که مصرف آن‌ها نسبت به ما  اقتصادی‌تر و بهینه‌تر است.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.