کد خبر : 82766
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 نوامبر 2021 - 2:28

چالش قطعی برق در بیمارستان‌های استان اصفهان

چالش قطعی برق در بیمارستان‌های استان اصفهان

ایسنا/اصفهان معاون درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان قطعی برق را چالش جدی دانست که حوزه سلامت را تهدید می کند و گفت: تمام بیمارستان‌های استان ژنراتور دارند و بیمارستان‌های اصلی نیز دو فیدر هستند، اما تعداد زیادی از بیمارستان‌ها تک فیدرند و قطعی برق برای آنها خطرناک است. بهروز کلیدری امروز (چهارشنبه_۱۶ تیرماه) در نشست خبر

چالش قطعی برق در بیمارستان‌های استان اصفهان

ایسنا/اصفهان معاون درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان قطعی برق را چالش جدی دانست که حوزه سلامت را تهدید می کند و گفت: تمام بیمارستان‌های استان ژنراتور دارند و بیمارستان‌های اصلی نیز دو فیدر هستند، اما تعداد زیادی از بیمارستان‌ها تک فیدرند و قطعی برق برای آنها خطرناک است.

بهروز کلیدری امروز (چهارشنبه_۱۶ تیرماه) در نشست خبر با خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار کرد: تا این لحظه به خاطر دو فیدر بودن بیمارستان‌های اصلی و ژنراتور در تمام بیمارستان‌ها خوشبختانه مشکل جدی نداشته ایم، اما حوادث خبر نمی‌کند و باید از این تهدید استفاده کنیم و بتوانیم بیمارستان های تک فیدر را با حمایت استانداری و برق منطقه ای دو فیدر کرده و نگرانی‌ها کامل برطرف شود.

وی با اشاره به شکل گیری موج جدید کرونا در کشور، اظهار کرد: استان اصفهان به عنوان چهارراه عبور و مرور کشور مستثنی نبوده و به تدریج درگیر موج پنجم شده است. این شرایط طی دو تا سه هفته گذشته از افزایش تعداد بیماران سرپایی شروع شد و از هفته‌ای که گذشت به تدریج تعداد بیماران بستری درحال افزایش است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه طی حدود ۱۶ ماه گذشته از شروع همه گیری کرونا، ۱۱۲ هزار بیمار در بیمارستان‌های استان بستری شده اند، گفت: طی این دوره بیش از ۱۱ هزار بیمار از دست داده ایم که از این تعداد، هفت هزار نفر تست مثبت کووید و چهار هزار نفر تست منفی داشته اند، اما براساس یافته های بالینی مبتلا به کووید بودند.

کلیدری افزود: در موج چهارم و در فروردین ماه، دو هزار و ۸۰۰ بیمار در بیمارستان‌ ها بستری شده اند، بعد از فروکش کردن این موج، تعداد بیمارانی که باقی ماندند، هیچ وقت از ۸۰۰ بیمار کمتر نشد، درحالی که در موج های قبلی پس از پشت سر گذاشتن موج، تعداد بیماران به ۳۰۰ بیمار بستری می رسید، اما در این دوره تعداد بیماران از ۸۰۰ بیمار کمتر نشد.

وی با اعلام اینکه یک هفته است، تعداد بیماران بستری در استان افزایش یافته و امروز صبح یک هزار و ۴۵ بیمار بستری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان داشته ایم، گفت: تعداد بیمارانی که به اورژانس مراجعه می کنند و بستری می شوند نیز طی روزهای اخیر افزایش یافته و به ۱۷۰ تا ۲۰۰ بیمار بستری در روز رسیده است. البته در موج های قبلی حتی به ۶۵۰ بیمار در روز هم رسیدیم، اما با روندی که پیش می رود احتمالا به وضعیت بدتری خواهیم رسید و تعداد بیماران بستری افزایش خواهد داشت.

اردستان و  اصفهان، شهرستان های قرمز استان

کلیدری با بیان اینکه طی روزهای اخیر رنگ بندی‌های جدید اعلام شده و از امروز اصفهان قرمز و ۱۲ شهرستان نارنجی شده است، گفت: شهرستان های اردستان و  اصفهان طی روزهای گذشته آمار بالایی داشته‌اند و از هزار و ۴۵ بیمار بستری در استان، ۶۴۰ بیمار در شهر اصفهان بستری هستند و روز به روز تعداد آنها افزایش پیدا می‌کند.

وی در مورد برنامه بیمارستاهای استان نیز گفت: بیمارستان امین سانتر اصلی بود که ظرفیت آن رو به تکمیل شدن است و از دیروز درهای بیمارستان خورشید را به روی بیماران کرونایی باز کرده ایم، همچنین بیمارستان‌های تامین اجتماعی بیش از ۱۰۰ بیمار بستری دارند و بیمارستان‌های دیگر هم به تناسب درگیر هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان ادامه داد: در کمیته واکنش سریع، دستورالعمل جدید و زنجیره ای از بیمارستان‌ها را اعلام کرده ایم که بنا به شرایط وارد چرخه پذیرش بیماران کووید می شوند. ۲۰۰ تخت بستری از بیمارستان‌های تامین اجتماعی درخواست کرده ایم و برای بیمارستان‌های خصوصی و خیریه و وابسته به نهادهای نظامی مانند بیمارستان صدوقی ظرفیت مشخص تعیین کرده‌ایم. اگر شرایط ادامه داشته باشد، مجبوریم از بیمارستان های کاشانی و عیسی بن مریم استفاده کنیم که عملا عمده ظرفیت بیمارستانی استان از دست خواهد رفت.

وی با بیان اینکه برآورد ما فعلا این است که حدود ۲ هزار بیمار بستری داشته باشیم،‌ ابراز امیدواری کرد که تعداد بیماران افزایش بیشتری از این برآورد نداشته باشد در غیر این صورت مجبوریم اصلی ترین مرکز یعنی بیمارستان الزهرا(س) را وارد چرخه کنیم و عملا خدمات بیماران غیر کرونا و حتی اورژانس را از دست خواهیم داد. شهرستان های دو بیمارستانی، یک بیمارستان به طور کامل به کرونا اختصاص یافته و شهرستان‌هایی که یک بیمارستان دارند هم بخشی از ظرفیت را بکار بسته اند.

مرداد سخت درمان در اصفهان

کلیدری با اشاره به سیر سریع بیماری در استان های درگیر، گفت: پیش بینی می کنیم در استان اصفهان نیز چنین سیری تجربه و احتمالا مرداد سختی در حوزه درمان در استان تجربه کرده و بسیاری از خدمات را محدود کنیم که بیماران کرونای پشت صف انتظار قرار نگیرند.

وی با بیان اینکه طی چهار تا پنج ماه گذشته که گرفتار موج چهارم و پنجم بیماری در استان شدیم یکی از نگرانی‌های عمده ما افزایش مرگ و میرها در استان بوده، تصریح کرد: نسبت به موج‌های قبلی تعداد مرگ و میرها به وضوح کاهش پیدا کرده و شاید علت آن ایمن سازی گروه‌های پرخطر با واکسیناسیون از اواخر بهمن ماه سال گذشته باشد که بعد از واکسیناسیون حتی اگر ابتلایی صورت می گیرد با شدت کمتری است. در موج سوم تا ۷۰ مرگ در روز داشتیم اما در موج چهارم به سختی به ۴۰ نفر می رسید و این روزها هم مرگ و میر پایینی داریم، البته آمارهای مرگ و میر واقعی دو تا چهار هفته آینده مشخص می شود که امیدواریم مرگ و میر نسبت به دوره‌ های قبل کمتر باشد.

کاهش مرگ و میر در موج چهارم کرونا

وی اضافه کرد: کادر درمان به خصوص در حوزه بستری آگاه تر و مجرب تر شده اند و باعث شده مرگ و میر کمتری تجربه کنیم. نگرانی عمده ای که داریم این است که با موتاسیون دلتا مواجه ایم که قدرت سرایت بسیار بالایی دارد، از طرف دیگر مردم بعد از یک سال و نیم خسته شده‌اند، روزهای تابستان و گرمای هوا و بعد از کنکور است که همه ارتباطات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مخدوش کرده و ممکن است در روزهای آینده اتفاقات سخت تری رقم بزند.

معاون درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: تجربه ای از موج چهارم در استان داشتیم که بخشی از بیمارانی که برای خدمات بستری مراجعه می کنند یا بیمارانی که بستری شده و شرایط با ثباتی پیدا کرده‌اند می توانند ادامه درمان خود را به صورت سرپایی انجام دهند و ظرفیت اصلی را برای بیماران نیازمند بستری حفظ می‌کنیم، این راهکار کمک کرد ظرفیت پذیرش بیماران افزایش یابد. خدمات سرپایی نیز شامل درمان های استاندارد بستری است. اگر بتوانیم ۲۰ درصد بیماران را به صورت سرپایی اداره کنیم می توانیم تخت های بیمارستان را برای بیماران حاد کووید و بیماران غیر کووید که نیازمند خدمات درمان هستند حفظ کنیم.

واکسیناسیون ۴۰۰ هزار نفر در استان

وی با اشاره به شروع واکسیناسیون کرونا از اواخر بهمن ماه،‌ توضیح داد: تا این لحظه نزدیک به ۲۸۷ هزار نفر نوبت اول، ۱۱۹ هزار نفر نوبت دوم واکسن را دریافت کرده و جمعا بیش از ۴۰۰ هزار تزریق واکسن کرونا در داخل استان انجام داده‌ایم.

کلیدری ادامه داد: در گروه سنی ۸۰ سال نزدیک به ۶۷ درصد، گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال حدود ۶۹ درصد، گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ سال ۶۵ درصد، گروه سنی ۶۵ تا ۷۰ سال نزدیک به ۱۲ درصد واکسینه شده اند. در مجموع ۵.۷ درصد جمعیت تحت پوشش یک نوبت و ۲.۳۶ درصد جمعیت تحت پوشش هر دونوبت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

وی با تاکید براینکه اگر واکسن در اختیار استان قرار گیرد، می توانیم پوشش مناسبی از واکسیناسیون را در استان برقرار کنیم، توضیح داد: تردیدی نیست که واکسیناسیون با گستره زیاد مانع از گردش ویروس خواهد بود و مرگ و میر کمتری تجربه خواهیم کرد.‌ آمارها نشان می دهد مرگ و میر افراد واکسینه شده نزدیک به صفر است و حتی اگر درگیر بیماری شده اند، جان خود را از دست نداده‌اند. در کشورهایی که واکسیناسیون انجام شده نیز نگرانی ها کمتر شده و امروز می بینیم که مسابقات فوتبال با حضور تماشاچیان درحال برگزاری است.

معاون درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان با بیان اینکه هرچقدر ایمن سازی گسترده تری انجام دهیم از بروز بیماری، عوارض و مرگ و میر بیماران جلوگیری خواهیم کرد، افزود: چهار و نیم‌ میلیون جمعیت تحت پوشش استان داریم که نیاز به واکسیناسیون ۶۰ تا ۷۰ درصدی دارند، نگرانی دیگر ما به غیر از سفرهای تابستانی ایام خاص است که اگر به پروتکل‌های بهداشتی توجه نشود منجر به موج جدید بیماری در استان می شود. هر مرگی که اتفاق می افتد قابل جبران نیست.

وی خاطرنشان کرد: پروتکل‌های درمانی کووید تغییری نکرده و اساس درمان در بیماران کووید کماکان دریافت حمایت و مهمترین حمایت نیز اکسیژن رسانی و بعد از آن ترکیبات ضدالتهابی و ضد ویروس است، اما در هیچ کدام از موتاسیون ها تغییر جدی ایجاد نشده و فقط باید حمایت مناسب انجام شود تا بیمار را از دست ندهیم.

کلیدری اضافه کرد: نمی‌دانیم واکسیناسیون موتاسیون های جدید را پوشش می دهد یا خیر؟ اما به نظر می رسد ممکن است ایمنی کمتری در برابر این موتاسیون باشد، بنابراین تاکید داریم واکسیناسیون باید با سرعت زیاد و در جمعیت زیادی انجام شود تا قدرت چرخش ویروس در جمعیت کم شود، در این صورت قدرت تغییر ماهیت با جهش ویروس کم می شود و می‌توانیم از جمعیت مراقبت کنیم، اما پوشش ناقص باعث همین اتفاق می شود که هربار با جهش شدید ویروس روبرو شویم و واکسن ها نتوانند با آن مقابله کنند.

 حدود ۵۶ هزار نفر از کادر درمان واکسینه شده اند

وی با اعلام اینکه حدود ۵۶ هزار نفر از کادر درمان واکسینه شده اند،گفت: دو تا سه هزار نفر واکسینه نشده اند، درحالی که هشت دوره مختلف برای واکسیناسیون به بیمارستان ها مراجعه کردیم، اما واکسیناسیون اجباری نبود. علت واکسینه نشدن بخشی از کادر درمان عدم تمایل خودشان بود و ما اصرار داشتیم اما اجبار نداشتیم.

کلیدری ادامه داد: واکسیناسیون باقی مانده کادر درمان بعد از این فرصت را منوط به مراجعه به مراکز واکسیناسیون کرده ایم اما متاسفانه این شرایط با کاهش تعداد واکسن در کشور همزمان شد. درحال حاضر متقاضی وجود دارد و سعی می‌کنیم، واکسیناسیون را تسهیل کنیم. البته برخی همکاران تمایل به برند خاصی دارند و ما این روزها سینوفارم تزریق می کنیم، واکسن برکت هم تعداد محدودی در اختیار استان است و به همین دلیل نگرانی برای تزریق دوز دوم واکسن داریم که باید با همان واکسن قبلی باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مشکل واردات واکسن‌ها به کشور اشاره و تصریح کرد: دستورالعمل هایی تدوین شده و منتظریم پوشش کامل کادر درمان یا افرادی که دوز اول را از یک برند خاص دریافته کرده اند، سریع در استان داشته باشیم.

امیدواریم ضمانت اجرایی برای محدودیت های وضعیت قرمز را ببینیم

وی تاکید کرد: دشمن ایمنی جامعه ما مزمن شدن این شرایط است که باعث می شود. شرایط سخت تری برای کنترل بیماری داشته باشیم. امیدواریم واکسیناسیون هرچه زودتر انجام شود. یکی از آسیب دیدگان حوزه آموزش هستیم و بخش‌های زیاد دیگری نیز در کشور آسیب دیده اند.

کلیدری با اشاره به قرمز شدن وضعیت اصفهان، گفت: امیدواریم ضمانت اجرایی برای محدودیت های وضعیت قرمز را ببینیم و شاهد حضور کمتر افراد و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی باشیم.

وی در مورد واکسیناسیون بخشی از افراد غیر از کادر درمان در بیمارستان امین، توضیح داد: تعداد محدودی از کارگران بیمارستان امین واکسینه شده اند که عدد قابل توجهی نبود اما این اطمینان خاطر را پیدا کردند تا هرچه زودتر پروژه داخل بیمارستان را تمام کنند و تا تیرماه بتوانیم از ظرفیت بخش های جدید این بیمارستان بهره مند شویم.

چالش قطعی برق در بیمارستان‌ها

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به سوال ایسنا در مورد وضعیت برق بیمارستان‌های استان، گفت: قطعی برق چالش جدی است که حوزه سلامت را تهدید می کند. همه بیمارستان‌ها زمانیکه قرار است به بهره برداری برسند باید یک ژنراتور و تجهیزات لازم را داشته باشند که تمام بیمارستان‌های استان ژنراتور دارند و مرتب نظارت می شوند تا در زمان قطع برق وارد مدار شوند، اما نکته مهم این است که منابع تغذیه بیمارستان باید دوگانه شود یعنی فیدر؛ به این معنا که بتوانیم برق یک بیمارستان را از دو پست مختلف دریافت کنیم تا در دو جایگاه تقسیم بندی برق شهرستان باشند که اگر یکی از این منابع قطع شد، منبع دیگر برقرار شود.

بیشتر بیمارستان های استان تک فیدر است

وی با بیان اینکه عموما چرخه قطع برق در شهرها به این شکل است که همزمان دو پست تغذیه کننده بیمارستان قطع نشود، تصریح کرد: تعدادی از بیمارستان های اصلی استان دو فیدر هستند، مثل الزهرا، چمران، کاشانی، امین، خورشید، فیض، فارابی، سیدالشهدا و عیسی بن مریم. بنابراین حتی اگر یکی از منابع را از دست بدهیم قبل از برق اضطراری، فیدر دوم حمایت می کند. اما تعداد زیادی از بیمارستان‌ها تک فیدر و قطعی برق برای آنها خطرناک است.

وی با اشاره به جلسات برگزار شده با استانداری اصفهان و مدیریت بحران استانداری، گفت: باید تمهیداتی فراهم شود تا بیمارستان های تک فیدر نیز دو فیدر شوند و نگرانی ما به حداقل برسد. تا این لحظه به خاطر دو فیدر بودن بیمارستان‌های اصلی و ژنراتور در تمام بیمارستان‌ها خوشبختانه مشکل جدی نداشته ایم، اما حوادث خبر نمی کند و باید از این تهدید هم استفاده کنیم و بتوانیم بیمارستان های تک فیدر را با حمایت استانداری و برق منطقه ای دو فیدر کرده و نگرانی ها کامل برطرف شود.

تراز مالی بیمارستان‌ها منفی شده است

معاون درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره چالش های مالی نظام درمان استان، گفت: برخی مسائل مالی مزمن شده اما مجبوریم به هر ترتیب از بیمارستان‌های استان حمایت کنیم. فقط در حوزه لوازم حفاظتی برای همکاران هفته ای پنج میلیارد تومان هزینه می کنیم که بخشی از طرف وزارت بهداشت حمایت شد و بخشی خیر. در کنار آن به خاطر شرایط کووید در ۱۶ ماه گذشته منابع مالی بیمارستان ها به شدت آسیب دیده و ترازهای مالی بسیاری از بیمارستان ها منفی شده است و منابع درآمدی نیز به شدت آسیب دیده، اما دلیل بر توقف فعالیت ها نیست و با تمام توان از بیمارستان ها حمایت می کنیم.

وی اضافه کرد: به اندازه ای که در توان داشتیم اکسیژن، دستگاه ونتیلاتور، تخت بیمارستان و تخت ویژه در اختیار گذاشتیم، اما مشکلات مالی باقی مانده و خریدها نقدی است، اگرچه تا این لحظه مدیریت شده اما امیدواریم شرایط اقتصادی بهتر شود تا چرخ اقتصادی بیمارستان ها هم گردش بهتری داشته باشد.

کلیدری با بیان اینکه از نیمه دوم سال گذشته وضعیت نیروهای پرستاری بهتر شد اما هنوز با شرایط مطلوب فاصله داریم و امیدواریم از این نیروها حمایت قابل قبولی انجام دهیم، اعلام کرد: ظرف یکی دو سال آینده ظرفیت تخت های بیمارستان استان را به ۱۰ هزار تخت می رسانیم اما هنوز هم ایده آل نیست و با استانداردها فاصله داریم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.