کد خبر : 104420
تاریخ انتشار : جمعه 19 نوامبر 2021 - 20:41

امیدوارم مناطق زلزله زده به فراموشی سپرده نشود/مسئله اساسی بازسازی و نوسازی است

امیدوارم مناطق زلزله زده به فراموشی سپرده نشود/مسئله اساسی بازسازی و نوسازی است

ایسنا/هرمزگان نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان گفت: ارائه خدمات اورژانسی مثل توزیع چادر خوب است اما مسئله اساسی بازسازی و نوسازی مجدد خانه‌های مردم است و همه باید در این زمینه پای کار آیند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد عبادی‌زاده ظهر امروز(۲۸ آبان ماه) در نماز جمعه این هفته بندرعباس، اظهار کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی مربوط به خانواده،

امیدوارم مناطق زلزله زده به فراموشی سپرده نشود/مسئله اساسی بازسازی و نوسازی است

ایسنا/هرمزگان نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان گفت: ارائه خدمات اورژانسی مثل توزیع چادر خوب است اما مسئله اساسی بازسازی و نوسازی مجدد خانه‌های مردم است و همه باید در این زمینه پای کار آیند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد عبادی‌زاده ظهر امروز(۲۸ آبان ماه) در نماز جمعه این هفته بندرعباس، اظهار کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی مربوط به خانواده، بخشی از این آسیب‌ها مربوط به آسیب‌های قبل و بعد از ازدواج جوانان است.

وی افزود: به جوانان و خانواده‌ها توصیه می‌کنم فاصله بین عقد و عروسی جوانان را طولانی نکنند چراکه طولانی شدن آن موجب آسیب‌های بسیاری می‌شود. آمارها گویای این حقیقت است که اکثر ازدواج‌هایی که در آن‌ها دوران بین عقد و عروسی طولانی بوده، دچار مشکل شده‌اند. تصوراتی که از گذشته در ذهن جوانان شکل گرفته، ممکن است در ارتباط با یکدیگر موجب ایجاد آسیب‌هایی شده و بعضاً به طلاق منجر شود.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: دوران عقد دوره شناخت نیست و شناخت مربوط به دوران قبل از عقد است. پدر و مادرها باید قبل از ازدواج به فرزندان خود کمک کنند که به یک انتخاب درست برسند. آسیب دیگر مسئله مهریه‌های بالاست. مشکلات بسیاری برای زندگی جوانان در اثر تعیین مهریه‌های بالا به وجود آمده است. خوشبختی زن و مرد به این است که مهریه‌شان اندک باشد. هرچه مهریه کمتر باشد سعادت در زندگی مشترک بیشتر خواهد بود. مهریه هیچ‌گاه پشتوانه خوبی برای حفظ و حراست از زندگی نیست.

عبادی‌زاده عنوان کرد: مهریه حضرت زهرا(س) به عنوان مهرالسنه باید در دستور کار جوانان و والدین قرار بگیرد که در روایات بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ درهم و معادل حدود ۲۱ سکه بهار آزادی امروز است. این مهریه یک مهریه متوسط جامعه در زمان پیامبر(ص) بوده و افراط و تفریط در تعیین مهریه جایز نیست. اگر می‌خواهیم فرزندانمان در زندگی خوشبخت شوند این سعادت را پیامبر گرامی اسلام(ص) در مهریه بالا نمی‌داند.

وی بیان کرد: برای جلوگیری از آسیب‌های بعد از ازدواج نیز والدین باید به جوانان کمک کنند. مربیان معلمان اساتید، روحانیون باید دست به دست یکدیگر دهند و به جوانان کمک کنند تا از مراحل اولیه زندگی عبور کنند. آسیب‌های مختلفی دامن‌گیر جوانان ما می‌شود و اولین مسئله مسائل عاطفی است. اظهار عشق و عاطفه در تمام طول زندگی مشترک از اهمیت بالایی برخوردار است. پیامبر گرامی اسلام(ص) به مردان و زنان سفارش کرده‌اند که حداقل در هفته یک بار محبت خود به همسرشان را ابراز کرده و به زبان آورند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان اضافه کرد: انسان‌ها نیاز به محبت دارند و عواطف آنان می‌طلبد که محبت را از همسر خود بشنوند. مردان غرور همسران خود را نشکنند و بگذارند مفهوم مقدس نقش مادری آنان در بین فرزندان پررنگ باقی بماند. در زمینه مسائل فرهنگی خانواده‌ها نیز باید بسیار مراقب باشیم و نباید بگذاریم تفاوت‌ها فرهنگی در زندگی مشترک تأثیرات منفی بگذارد.

عبادی‌زاده اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که زندگی خانواده‌ها را متزلزل می‌کند، ازدواج‌های متعدد و ازدواج‌های موقت است. برخی می‌گویند اسلام اجازه داده اما تعدد زوجات در اسلام اصل نیست و مربوط به موارد ضرورت است. کارهای بسیاری برای ثواب کردن وجود دارد و نیازی نیست که افراد به بهانه ثواب به ازدواج موقتی که از آن بی‌نیاز هستند، روی آورند.

وی افزود: یکی دیگر از آسیب‌های مربوط به خانواده مشکلات اقتصادی است که به جوانان سفارش می‌کنم سعی کنند سطح انتظارات خود را پایین آورند و ان‌شاءالله خداوند  متعال در زمان معین خود نیز ما را از فضل خود بی‌نیاز می‌کند. خداوند رزق ما را مقدر کرده از این رو باید عجله نکرده و به حلال بسنده کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: خودم و همه را به تقوای الهی سفارش می‌کنم که تقوا خانواده را از همه آسیب‌ها حفظ می‌کند و به زندگی نشاط و آرامش می‌دهد. تقوا باعث می‌شود انسان بتواند از زندگی لذت ببرد و موجب سعادت و خوشبختی خانواده و جامعه می‌شود. هر مقدار که جامعه به سمت تقوا حرکت کند به همان اندازه خداوند عنایات خود را به جامعه افزون می‌کند.

عبادی‌زاده ضمن گرامیداشت هفته بسیج عنوان کرد: بسیج شجره طیبه الهی و معجزه انقلاب اسلامی است. تشکیل بسیج به دستور امام(ره) جزء معجزات الهی برای انقلاب اسلامی بود و امروز نیز در جریان مقاومت، هر جا معادله‌های کشورهای درگیر مقاومت بیشتر می‌شود، کلید حل مشکلات بسیج مردمی است.

وی با اشاره به زلزله اخیر استان هرمزگان اضافه کرد: مردم هرمزگان باید از خداوند متعال شکرگزاری کنند. مردم آیه خدا را و لطف خدا را در کنار آن دیدند. در شهر بم زلزله ۶,۶ ریشتری و در شهر بندرعباس ۶.۴ ریشتر اتفاق افتاد و اختلاف این دو تنها ۰.۲ ریشتر بود اما فاجعه‌ای که در بم اتفاق افتاد با هرمزگان قابل قیاس نبود و مردم استان ما لطف خداوند را به چشم دیدند. مردم نماز آیات و همچنین نماز شکر را به جا آورند و به درگاه خداوند متعال سر تعظیم فرو آورده و به دلیل بلیه‌ای که از سرمان گذراند شکرگزاری کنند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان بیان کرد: مشکلاتی که زلزله اخیر در برخی مناطق هرمزگان برای مردم ایجاد کرد، اگرچه اندک بود اما باید اساسی حل شوند. در بازدیدی که از بخش فین داشتم و به مسئولین عالی کشور نیز منتقل کردم، مشاهده کردم که مشکلات مردم در این منطقه اساسی است. ۶۰ سال است که فین بخش است اما بسیار محروم از نعماتی است که باید به آن برسد. اکثریت خانه‌های مردم بدون ایمنی بوده و ترک برداشته است. این اتفاق یک تلنگر الهی برای ما بود.

عبادی‌زاده ادامه داد: خداوند به ما فرصتی داد تا هم فقر و مشکلات مردم را ببینیم و هم کاری اساسی برای آنان انجام دهیم. ارائه خدمات اورژانسی مثل توزیع چادر خوب است اما مسئله اساسی بازسازی و نوسازی مجدد خانه‌های مردم است و همه باید در این زمینه پای کار آیند.

وی در پایان ضمن قدردانی از حضور به موقع معاون اول رئیس‌جمهور در هرمزگان، یادآور شد: از جمعیت هلال‌احمر، ستاد حوادث غیرمترقبه و استاندار هرمزگان و همه افرادی که در این زمینه کمک کردند سپاسگزارم و امیدوارم که فین به دست فراموشی سپرده نشود. من نیز پیگیر رفع مشکلات این بخش خواهم بود و در صورت جدی گرفته نشدن، مجدداً تذکر خواهم داد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.