کد خبر : 110904
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 نوامبر 2021 - 20:48

انتشار فراخوان مقاله هفتمین کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان، ترجمه و ادبیات

انتشار فراخوان مقاله هفتمین کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان، ترجمه و ادبیات

ایسنا/خوزستان فراخوان مقاله هفتمین کنفرانس بین‌المللی سالانه بررسی مسائل جاری زبان‌ها، زبان‌شناسی، ترجمه و ادبیات منتشر شد. به گزارش ایسنا، در این فراخوان که از سوی دبیرخانه این کنفرانس در اهواز منتشر شده، آمده است: “از آنجایی که هر زبان به نوعی گنجینه فرهنگ یک قوم یا ملت است، بی توجهی به این گنجینه می‌تواند زمینه

انتشار فراخوان مقاله هفتمین کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان، ترجمه و ادبیات

ایسنا/خوزستان فراخوان مقاله هفتمین کنفرانس بین‌المللی سالانه بررسی مسائل جاری زبان‌ها، زبان‌شناسی، ترجمه و ادبیات منتشر شد.

به گزارش ایسنا، در این فراخوان که از سوی دبیرخانه این کنفرانس در اهواز منتشر شده، آمده است: “از آنجایی که هر زبان به نوعی گنجینه فرهنگ یک قوم یا ملت است، بی توجهی به این گنجینه می‌تواند زمینه را برای مرگ و نابودی آن فرهنگ ایجاد نماید.

استفاده چندگانه از ارزش‌های چند بعدی زبان‌ها می‌تواند ضمن بهبود وضعیت اقتصادی و سیاسی درون جوامع و بین جوامع، کلید قدرتمندی در حل خیلی از چالش ها موجود جهانی در ابعاد بزرگ و پیچیده باشد. لذا بررسی ارزش‌های یک زبان امری غیر قابل اجتناب است که نیاز جدی پژوهشگران را در این زمینه می‌طلبد.

در  همین راستا، در سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶، ۱۳۹۷، ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شش دوره کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان‌ها، زبان‌شناسی، ترجمه و ادبیات با همکاری و حمایت سازمان‌ها، مراکز و دانشگاه‌های مختلف در اهواز به صورت حضوری و مجازی برگزار شد و خروجی علمی شش دوره کنفرانس مذکور منتشر گردید.

با توجه به برگزاری موفقیت‌آمیز شش دوره کنفرانس مذکور که منجر به جذب و پذیرش مقاله به طور میانگین سالانه از بیش از ۴۰ کشور و دانشگاه‌های مطرح جهان مانند دانشگاه آکسفورد و دانشگاه میشیگان شد، دوره هفتم کنفرانس با اندکی تغییرات ساختارهای علمی و با توجه به نیازهای علمی پژوهشگران جهت برگزاری در اهواز به صورت مجازی برنامه‌ریزی گردید.

دوره هفتم کنفرانس مذکور در خردادماه ۱۴۰۱ با هدف اصلی بررسی و ارائه آخرین تحولات و یافته‌های موجود در زمینه‌های مختلف زبان‌شناسی، ادبیات، ترجمه، زبان‌ها و گویش‌ها و با همکاری و حمایت دانشگاه‌های مختلف خارجی و داخلی و تحت داوری و نظارت کمیته بین‌المللی برگزار خواهد شد.

در این زمینه از پژوهشگران و دانشگاهیان داخل و خارج از کشور دعوت گردیده است تا مقالات خود را با توجه به محورهای کنفرانس به یکی از زبان‌های فارسی، انگلیسی یا عربی ارسال نمایند.

از محورهای زیر مجموعه‌ای می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود: آواشناسی، واج شناسی، صرف و نحو، تجزیه و تحلیل کلام و کاربردشناسی، معنی شناسی، گونه شناسی زبانی، زبان‌شناسی تطبیقی، روان شناسی زبان، جامعه شناسی زبان، عصب شناسی زبان، زبان‌شناسی پیکره‌ای، زبان‌شناسی مقابله‌ای، سبک شناسی، آموزش، برنامه‌ریزی و ارزیابی زبان‌ها و لهجه‌ها، دوزبانگی و شبکه‌های اجتماعی.

در حقیقت، این رخداد علمی به عنوان  یک فرصت مناسب برای پژوهشگران، دانشگاهیان و دانشجویان است تا آخرین یافته‌های علمی خود در زمینه‌های مختلف زبان‌شناسی، ادبیات، ترجمه، زبان‌ها و گویش‌ها را به اشتراک بگذارند و به تبادل اطلاعات در زمینه‌های مرتبط اقدام نمایند و به طور یقین تبادل نظر و به اشتراک‌گذاری یافته‌های پژوهشی می‌تواند افق جدید و وسیع‌تری را جهت پژوهش‌ها و تحقیقات در زمینه‌های مختلف زبان‌شناسی، ادبیات، ترجمه، زبان‌ها و گویش‌ها ایجاد نماید.

در جهت نگرش چندگانه به آخرین تحولات زبان‌شناسی، ادبیات، ترجمه، زبان‌ها و گویش‌ها، میان رشته‌ای بودن به عنوان مبنای اصلی کنفرانس برنامه‌ریزی شده است تا متخصصین با تخصص و گرایش‌های مختلف بتوانند مسائل جاری مرتبط با زبان‌شناسی، ادبیات، ترجمه، زبان‌ها و گویش‌ها را از دیدگاه‌های مختلف و بر اساس گرایش خود بررسی نمایند.

مقالات دریافت‌شده بعد از داوری توسط کمیته علمی بین‌المللی جهت ارائه انتخاب می‌گردند و مقالات منتخب کنفرانس، بعد از ارائه در کنفرانس تحت مجموعه مقالات کنفرانس انتشار می‌یابند و در پایگاه‌های علمی مانند سیویلیکا نمایه می‌شوند.

علاقه‌مندان جهت اطلاعات بیشتر، ثبت نام و ارسال چکیده می‌توانند به وب‌سایت هفتمین کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان‌ها، زبان‌شناسی، ترجمه و ادبیات به آدرس (WWW.LLLD.IR) مراجعه نمایند.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.