کد خبر : 176392
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 دسامبر 2021 - 17:34

آیین تکریم و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان برگزار شد

آیین تکریم و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان برگزار شد

ایسنا/هرمزگان آیین تکریم و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان با حضور مسئولین کشوری و استانی و رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی در این مراسم بیان کرد: حضور مسئولین سازمان‌های مختلف هرمزگان در این مراسم، نشان از تعامل جهاد دانشگاهی با دستگاه‌های اجرایی و دانشگاهی استان دارد و شایسته

آیین تکریم و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان برگزار شد

ایسنا/هرمزگان آیین تکریم و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان با حضور مسئولین کشوری و استانی و رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی در این مراسم بیان کرد: حضور مسئولین سازمان‌های مختلف هرمزگان در این مراسم، نشان از تعامل جهاد دانشگاهی با دستگاه‌های اجرایی و دانشگاهی استان دارد و شایسته تقدیر است. ما این تعامل خوب را مدیون تلاش‌های دادخواه، رئیس سابق جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان و همراهی مسئولین استانی هستیم.

مهدی باصولی افزود: ایجاد تحول در هرمزگان، مستلزم تعامل مسئولین و جهاد دانشگاهی واحد استان است. در سال‌های اخیر سعی داشتیم که هر واحد متناسب با ظرفیت‌های منطقه‌ای خود، فعالیت شاخصی را دنبال کند. سرپرست جدید جهاد دانشگاهی هرمزگان، در برنامه‌ای که ارائه کرده بر استفاده از ظرفیت دریا تأکید داشته است. توسعه دریامحور فعالیت‌های واحد هرمزگان ارزشمند است و ما انتظار داریم این واحد بتواند در این زمینه فعالیت شاخصی را تعریف کند تا بتوانیم حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

وی ادامه داد: راه‌اندازی مرکز آموزش تخصصی در حوزه دریا از دیگر برنامه‌های ارائه‌شده توسط سرپرست جدید جهاد دانشگاهی هرمزگان بود که امیدواریم محقق شود. حضور جهاد در دانشگاه می‌تواند خدمات و برکات زیادی به خصوص برای دانشجویان داشته باشد و اگر مساعدت لازم صورت بگیرد و جهاد دانشگاهی به صورت فیزیکی در دانشگاه هرمزگان حضور داشته باشد در آینده شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود. جهاد دانشگاهی خدمات شایسته‌ای در حوزه‌های مختلف ارائه کرده و یکی از موضوعاتی که باید در دستور کار سرپرست جدید قرار گیرد، استفاده از ظرفیت سایر مراکز پژوهشی است.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی عنوان کرد: دوستی من و دادخواه، رئیس سابق جهاد دانشگاهی هرمزگان ۱۳ ساله است و در طول این سال‌ها شاهد زحمات بسیار زیاد ایشان برای واحد هرمزگان بودم. هرمزگان در طول این سال‌ها یکی از کم حاشیه‌ترین واحدهای استانی بوده و عملکرد موفقی داشته است. توسعه فعالیت‌ها و ایجاد تعامل با دستگاه‌های مختلف استان از نکات مثبت عملکرد ایشان است و خوشحالیم که از این پس در معاونت آموزشی دفتر مرکزی در کنار ماست. سرپرست جدید نیز از افراد شایسته هرمزگان و جهاد دانشگاهی بوده که در حوزه‌های مختلف تجارب مختلفی اندوخته و امیدواریم در حوزه ریاست واحد نیز موفق باشد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان نیز در این مراسم، اظهار کرد: جلسات تودیع و معارفه در واقع جلسات انتقال تجربیات است، آن‌هم در مجموعه جهاد دانشگاهی که کار جهادی و دانشگاهی را با هم انجام می‌دهد. بعد از انقلاب اسلامی در حوزه توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها، هرمزگان یکی از استان‌هایی است که بهره‌مندی بسیاری داشته و نعمت انقلاب، خدمات بسیاری در حوزه تربیت و آموزش نیروی انسانی به هرمزگان ارائه کرده است. امروز در محروم‌ترین نقاط این استان نیز یکی از واحدهای دانشگاهی استقرار دارد و از نظر بهره‌مندی از نیروی انسانی بی‌نیاز است.

علی رئوفی افزود: عملکرد رئیس سابق جهاد دانشگاهی هرمزگان، کمیت بسیار مناسبی دارد اما از نظر من، همه ما مدیران، کیفیت را فدای کمیت می‌کنیم. نیروهای خوبی از لحاظ تئوری تربیت شده‌اند اما خیلی از ما رؤسای دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها از لحاظ کیفی از آموزش خود رضایت نداریم. در مقطعی متقاضیان ورود به دانشگاه بسیار زیاد بود و ما ورود به دانشگاه را تسهیل کردیم و تعداد زیادی دانشجو گرفتیم. متأسفانه با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها، فرصتی برای تمرکز بر روی کیفیت آموزش نمی‌ماند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان تصریح کرد: به فرموده حضرت امام(ره) دانشگاه می‌تواند باعث سعادت یا شقاوت یک ملت باشد. رسالت دانشگاه مانند رسالت انبیاست؛ دانشگاه باید بتواند انسان‌هایی تربیت کند که علم، تهذیب نفس و اخلاق‌مداری را در خود نهادینه کنند. متأسفانه با گسترش تکنولوژی‌های جدید و بستر فضای مجازی، اخلاق در جامعه رو به نزول است و دانشگاه‌ها باید این نیاز به تقویت اخلاق را تأمین کنند.

رئوفی در پایان عنوان کرد: این انتصاب را به سرپرست جدید جهاد دانشگاهی هرمزگان تبریک می‌گویم و از آنجا که آشنایی کاملی به استان و جهاد دانشگاهی دارد، انتظارات بیشتری از ایشان داریم و امیدوارم همچون رئیس سابق جهاد دانشگاهی هرمزگان موفق باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان نیز در این مراسم، بیان کرد: استان هرمزگان ۷۰ هزار نفر دانشجو دارد که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها خانم‌ها هستند و این نشان از رشد و توسعه نیروی انسانی استان داشته و شنیدن صدای پای خانم‌ها، پیام خوبی همراه خود دارد. یکی از دغدغه‌های ما در استان‌ همواره تعامل بین حوزه نظری و عملی بوده است.

صالح دریانورد بیان کرد: زمانی یکی از آرمان‌های هر جوان هرمزگانی که دیپلم می‌گرفت این بود که بتواند وارد دانشگاه شود و امروز تعداد دانشگاه‌ها در استان بسیار زیاد است. خوشبختیم که این توانایی و ظرفیت در هرمزگان ایجاد شده است. باید حوزه دانش را با کار عملی و اقتصادی استان پیوند دهیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: دانشجو نباید دغدغه کاریابی بعد از فارغ‌التحصیلی داشته باشد. امیدوارم فعالیت‌های فناورانه در جایی با صنعت استان پیوند بخورد و اقتصاد مقاومتی که یکی از مؤلفه‌هایش دانش‌بنیان بودن است، تحقق یابد.

دریانورد تصریح کرد: خوشحالیم که جهاد دانشگاهی امروز با این تأثیرگذاری در استان مستقر بوده و همواره در همه حوزه‌ها یاورمان است. از زحمات رئیس سابق جهاد دانشگاهی به خصوص در راستای ایجاد تعامل با نهادهای مختلف استان، تشکر می‌کنم و برای سرپرست جدید این نهاد نیز آرزوی موفقیت دارم. ما همان‌طور که در کنار رئیس سابق جهاد دانشگاهی هرمزگان بودیم در کنار سرپرست جدید نیز خواهیم بود و از هیچ کاری در این راستا دریغ نخواهیم کرد.

رئیس دانشگاه هرمزگان نیز در این مراسم، تصریح کرد: خداوند آیه ۵۸ سوره نساء می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَیٰ أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ؛ همانا خدا به شما امر می‌کند که امانت‌ها را به صاحبانش باز دهید و چون حاکم بین مردم شوید به عدالت داوری کنید». مسئولیت‌ها اماناتی هستند که باید روزی آن را به اهلش آن تحویل دهیم.

علی‌اکبر شیخی فینی افزود: رئیس سابق و سرپرست جدید جهاد دانشگاهی همواره به دنبال تعامل با دانشگاه‌ها و نهادهای مختلف بوده‌اند و با توجه به صحبت‌هایی که تاکنون داشتیم تعامل و همکاری ما بیشتر نیز خواهد شد. هم‌افزایی مؤسسات عالی استان در راستای افزایش کارایی، مأموریت گرایی و مشارکت آن‌ها در تصمیم سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، توجه بیشتر به نیازها و بهره‌گیری بیشتر از مزیت‌های استانی، بسیار ضروری است.

رئیس دانشگاه هرمزگان بیان کرد: ما نیاز به بهره‌گیری از مطالعات آمایشی استان در جهت توسعه دانش‌بنیان هرمزگان و کمک فناورانه به حل بحران‌های استان داریم و این امر نیاز به تعامل بیشتری دارد. دغدغه افزایش کیفیت در مؤسسات آموزش عالی کشور وجود دارد. شورای مدیریت استانی با تأکید بر آمایش استان آغاز به کار کرده و با حضور رؤسای مراکز دانشگاهی برگزار می‌شود و امیدواریم آغازی برای رفع دغدغه کیفیت آموزش و دانش‌بنیان‌ کردن همه فعالیت‌ها باشد.

شیخی ادامه داد: امیدوارم با حضور سرپرست جدید، حرکت خوبی که در جهاد دانشگاهی هرمزگان آغاز شده استمراری پیدا کند و همه ما بتوانیم از مسئولیت و امانتی که در اختیارمان است، محافظت کنیم و هرگاه تصمیمی می‌گیریم، مسئولیتمان را به عنوان امانت در نظر بگیریم و قضاوتمان در مورد دیگران عادلانه باشد.

رئیس سابق جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز در این مراسم، عنوان کرد: در ۱۷ سال خدمتی که ۷ سال آن در سمت مسئولیت واحد خدمتگزار بوده‌ام، هرچه در توان داشتم انجام دادم که امیدوارم مورد قبول واقع شود. قضاوت اصلی عملکرد من با همه‌کسانی است که شاهد آن بوده و هستند.

سهیل دادخواه بیان کرد: در حوزه مالی و پشتیبانی از سال ۹۳ تا ۹۸ حدود ۴ برابر افزایش اعتبار داشته‌ایم. هزینه‌ها نیز برآیند خوبی داشته است. زمین ۴ هزار متری برای ساختمان جدید جهاد دانشگاهی خریداری کردیم که هزار متر فاز اول آن حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. از سال ۹۳ تا ۹۸ انقلابی در حوزه بودجه جهاد هرمزگان با کمک همکارانم اتفاق افتاد. در حوزه نیروی انسانی نیز نیروهای مستقیم ما از ۷۳ نفر به ۶۰ نفر رسیده و از طرفی نیز از ۴ نفر نیروی پیمانی در سال ۹۲ به ۱۳ نفر در سال ۹۹ رسیده‌ایم.

رئیس سابق جهاد دانشگاهی هرمزگان تصریح کرد: در حوزه معاونت پژوهشی که تمرکز اصلی ما بر روی آن بوده، اتفاقات مثبتی افتاده است. هدف اصلی من این بود که جهاد دانشگاهی هرمزگان به عنوان یک نهاد پژوهشی در استان شناخته شود که خوشبختانه امروز این اتفاق افتاده است. این بخش در جشنواره‌های مختلف استانی و ملی رتبه‌های خوبی را کسب کرده است. در مرکز علمی کاربردی با روند نزولی جذب دانشجو مواجه شدیم که طبیعی است اما سعی کردیم جایگاه خود را تثبیت کنیم و امروز در کشور رتبه ۵ را داریم و در استان از مراکز برتر دانشگاه علمی کاربردی هستیم. در آموزش کوتاه‌مدت، تعداد فراگیران ما از ۵ هزار نفر به ۱۶ هزار نفر رسیده است. ما در سال ۹۹ وارد حوزه‌های مختلفی چون پزشکی، سلامت، دریانوردی و بنادر شدیم.

دادخواه خاطرنشان کرد: سیاست ما در حوزه فرهنگی جهاد دانشگاهی، افزایش مشارکت بوده است. یکی از کارهای مشارکتی ما اجرای مناظرات دانشجویی بود که بازتاب خوبی در استان داشت. خدمات فرهنگی بسیاری را به کل دانشجوهای استان ارائه می‌دهیم و رؤسای دانشگاه‌ها نیز همیشه همراه ما بوده‌اند. سردبیران، خبرنگاران و عکاسان ما در خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، همواره از خبرنگاران برتر استان بوده و در جشنواره‌های استانی و ملی حائز رتبه‌های برتر شده‌اند. این خبرگزاری‌ها در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری را نسبت به گذشته داشته و امروز در حوزه‌های خود در استان هرمزگان حرف اول را می‌زنند.

سرپرست جدید جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز در این مراسم، اظهار کرد: از محبت و اعتماد دکتر طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی تشکر می‌کنم و امیدوارم در پایان دوره خدمتم روسفید باشم. وظیفه خود می‌دانم که از جهادگران عرصه سلامت که خط مقدم مقابله با ویروس منحوس کرونا هستند، یاد کنم. جمعی که باید برای تشکر از مدیری خدوم، بسیار پرشور باشد به دلیل رعایت شرایط بهداشتی در سکوت و غربت برگزار می‌شود که امیدوارم به این واسطه، سهم خود را در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی ادا کرده باشیم.

محمد دلپسند افزود: شرایط پذیرش مسئولیت در برهه فعلی که برهه تغییر دولت‌هاست، شرایط خاصی دارد. تغییر دولت در کشور ما معمولاً به تغییر سیاست‌های کلان و در نهایت تغییر مدیران در استان‌ها منجر می‌شود. طبیعی است که در چنین چالشی با آگاهی از این برهه، مسئولیت پذیرفته و آمده‌ام تا در حد توان مأموریت خود را انجام دهم. این برهه به سال پایانی برنامه ششم توسعه برخورد کرده و مجموعه جهاد در حال پیش‌نویس برنامه هفتم توسعه خود نیز هست و این تلاقی کارکرد ویژه‌ای را می‌طلبد. ما در واحد هرمزگان باید استراتژی شتاب و احتیاط را توأمان در پیش بگیریم که نیاز به کمک مدیران کشوری و استانی دارد. پیک‌های متوالی کرونایی شرایط کشور و استان را در وضعیت خاص‌تری قرار داده است.

سرپرست جدید جهاد دانشگاهی هرمزگان بیان کرد: در چنین فضایی با همفکری رئیس سابق جهاد هرمزگان و مسئولین در رأس به لزوم تدوین سند توسعه واحد رسیدیم و یکی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش روی من تدوین این سند مهم است. خوشبختانه مسئولین ارشد استانی، رؤسای دانشگاه‌ها و نمایندگان مجلس در استان در کنار ما هستند و اعتقاد دارم با انگیزه و اراده‌ای که در همکارانم وجود دارد، این مسیر پر پیچ و خم را پشت سر می‌گذاریم.

دلپسند در پایان تصریح کرد: ما بر این اصل استواریم که برنامه‌ها و مدل توسعه واحد هرمزگان مبتنی بر اقتصاد دریامحور باشد و در این راستا باید بتوانیم خدمات آموزشی و فرهنگی این حوزه را به نحو شایسته‌ای به استان ارائه دهیم و اگر راهی را جز این پیش بگیریم، خطا رفته‌ایم.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از زحمات دکتر سهیل دادخواه تقدیر و دکتر محمد دلپسند به عنوان سرپرست جدید جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان معرفی شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.