کد خبر : 204800
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 دسامبر 2022 - 13:07

ذی نفع بیمه عمر کیست و شرایط تغییر ذی نفع بیمه عمر چگونه است؟

ذی نفع بیمه عمر کیست و شرایط تغییر ذی نفع بیمه عمر چگونه است؟

    یکی از بیمه نامه‌هایی که مردم کشورهای دیگر برای خرید آن اقدام می‌کنند، بیمه عمر است. مردم کشورهای خارجی بخصوص اروپا برای آینده نگری، تأمین آینده خانواده، رفاه دوران بازنشستگی و پس انداز برای کودکان به خرید این بیمه اهمیت زیادی می‌دهند. در زمان خرید بیمه عمر، افرادی مشخص می‌شوند که بعد از

 

 

یکی از بیمه نامه‌هایی که مردم کشورهای دیگر برای خرید آن اقدام می‌کنند، بیمه عمر است. مردم کشورهای خارجی بخصوص اروپا برای آینده نگری، تأمین آینده خانواده، رفاه دوران بازنشستگی و پس انداز برای کودکان به خرید این بیمه اهمیت زیادی می‌دهند. در زمان خرید بیمه عمر، افرادی مشخص می‌شوند که بعد از فوت فرد بیمه شده سرمایه به او انتقال پیدا کند، که به این فرد اصطلاحاً ذینفع در بیمه عمر گفته می‌شود.

ذینفع در بیمه عمر بعد از مرگ عزیزش با مبلغی که دریافت می‌کند، می‌تواند فقدان فرد فوت شده را از نظر مالی تحمل کرده و دچار بحران مالی نشود. با توجه به آمار و ارقام می‌توان گفت که در ایران توجهی به این بیمه ندارند و نیمی از مردم کشورمان بیمه سرمایه گذاری و عمر را تهیه نکرده‌اند! این می‌تواند در آینده زندگی افراد و فرزندانش را با چالش‌های غیر قابل پیش‌بینی روبرو کند. آیا همه افراد می‌توانند به عنوان ذینفع سرمایه در  بیمه عمر معرفی شوند؟ برای آشنایی بیشتر با ذینفع و تفاوت آن با وارث در بیمه عمر تا پایان مطلب همراه ما باشید.

ذینفع سرمایه در  بیمه عمر چیست؟

به فرد یا افرادی که در صورت فوت فرد بیمه شده، سرمایه بیمه عمر به او انتقال پیدا می‌کند، ذینفع در بیمه عمر یا وارث در بیمه عمر گفته می‌شود. برای مثال اگر پدر یک خانواده از بیمه عمر استفاده کند و در بیمه نامه پسرش را به عنوان ذینفع بیمه عمر معرفی کند، در صورت فوت پدر خانواده یا اتمام مدت اعتبار بیمه نامه، سرمایه به فرزند منتقل می‌شود. شما می توانید راهنمای کامل ذینفع در بیمه عمر را در این لینک از سایت بیمه دات کام بخوانید:
https://bimeh.com/mag/beneficiary-in-life-insurance/ 

آشنایی با انواع ذینفع در بیمه عمر

وارث در بیمه عمر ممکن است با توجه به شرایط، به روش‌های مختلفی مشخص شوند، اما دو روش زیر، عمده راه‌های انتخاب ذینفع در بیمه نامه عمر است:

 • در برخی شرایط ممکن است ذینفع به وسیله بیمه گذار مشخص شود، بدین صورت که افراد و فرزندان با سهم مساوی صاحبان جدید سرمایه بیمه عمر می‌شوند.
 • در حالت دیگر نیز این امکان وجود دارد که ذینفع خود نیز فوت کند، وی در این شرایط می‌تواند وراث حقوقی را با نسبت سهم مساوی به بیمه نامه اضافه کند.

چگونگی تقسیم سرمایه در بیمه عمر

در برخی بیمه‌نامه‌های عمر، وراث با میزان دقیق سهم آنها نام برده شده‌اند اما در برخی دیگر ممکن است حتی اثری از اسم وراث نیز نباشد.

عمدتاً در زمان تقسیم بندی سرمایه بین وراث در بیمه عمر به سه روش زیر انجام می‌شود:

 • در صورت ذکر نام ذینفعان با میزان حق سرمایه؛ دقیقا همان‌گونه سرمایه بیمه عمر بین افراد ذکر شده تقسیم می‌شود.
 • در صورتی که فقط اسامی وراث در مفاد بیمه نامه قید شده باشد، اما اثری از میزان سهم آنها نباشد؛ سرمایه بین آنها به‌صورت مساوی تقسیم می‌شود.
 • در صورتی که در بیمه نامه نه خبری از ذینفعان باشد نه خبری از میزان حق آنها، سرمایه بیمه عمر به‌صورت مساوی بین وراثی که به سن قانونی رسیده باشند، تقسیم می‌شود.

امکان انتخاب چند ذینفع در بیمه عمر وجود دارد؟

شرایط در شرکت‌های مختلف بیمه‌ای متفاوت است. اما به صورت میانگین و خلاصه شما احتمالاً بتوانید حداقل ۵ تا ۷ نفر را به عنوان ذینفع در بیمه عمر انتخاب کنید. در زمان انتخاب ذینفع‌ها در بیمه‌نامه، فرد بیمه کننده باید اسامی و مشخصات هرکدام را به صورت دقیق به علاوه میزان سهم هرکدام را ذکر نماید.

میزان پردختی به هر ذینفع در بیمه عمر

برای تعیین میزان حقوق پرداختی بیمه عمر به ذینفع‌ها و وراث در بیمه عمر، ابتدا باید میزان سرمایه ثبت شده در بیمه را بدانید. بعد از آن نیز می‌بایست این عدد را در میزان اندوخته بیمه عمر جمع کنید. جواب این جمع، هزینه قابل پرداخت به وراث است. بعد از مشخص شدن عدد دقیق، این مبلغ به افراد تعیین شد به ترتیب اولویت پرداخت می‌گردد.

چه زمانی وراث قانونی می‌توانند بیمه عمر را دریافت کنند؟

اگر فرد بیمه شده شخصی را به عنوان ذینفع سرمایه در  بیمه عمر مشخص نکرده باشد، سرمایه حاصل از بیمه عمر به وراث قانونی خواهد رسید. اما اگر بیمه شده فرد یا افرادی را به عنوان ذینفع معرفی کرده باشد، سرمایه بیمه عمر دیگر به وراث قانونی نخواهد رسید، زیرا این مبلغ حق قانونی ذینفع یا ذینفعان مشخص شده در بیمه می‌باشد.

شرایط دریافت بیمه عمر برای ذی‌نفعان

شرایط دریافت مبلغ برای ذی‌نفع سرمایه در بیمه بسیار آسان است و در چنین شرایطی تنها وجود اسم آنها در بیمه نامه کافی است.

چند نکته مهم برای تعیین ذینفع در بیمه عمر و سرمایه

تعیین وراث در بیمه عمر تحت شرایط و قواعدی خاصی انجام می‌پذیرد که در ادامه مهم‌ترین آنها را مرور خواهیم کرد:

 • ذی‌نفع سرمایه بیمه عمر فقط و فقط به وسیله شخص اصلی بیمه شده قابل تعیین است.
 • در بسیاری از شرایط یک یا چند نفر می‌توانند به عنوان ذی‌نغع معرفی شوند.
 • در برخشی شرایطی وجود اسامی افراد به عنوان ذینفع در بیمه عمر کافی است.
 • همچنین اشاره به نسبت یا سمت نیز می‌تواند مشخص کننده وراث در بیمه عمر باشد.

انواع بیمه عمر برای ذی‌نفع های بیمه

امروزه  گونه های مختلفی از انواع بیمه عمر  برای صدور وجود دارند. افراد می‌توانند با توجه به شرایط خود نسبت به خرید و تهیه بیمه عمر اقدام نمایند. انواع بیمه عمر به شرح زیر است:

 • بیمه بازنشستگی
 • بیمه عمر زمان‌دار
 • بیمه عمر سرمایه گذاری
 • بیمه عمر زمان‌دار
 • بیمه‌های تمام عمر
 • بیمه مستمری
 • بیمه گروهی عمر
 • طرح آتیه برای فرزندان و کودکان

فرق وارث در بیمه عمر با ذینفع چیست؟

ذی‌نفع شخصی است که فرد بیمه شده به شرکت بیمه‌گر خود معرفی کرده تا سرمایه و اندوخته به وی انتقال یابد. به صورت قانونی ذی‌نفع بهتر است از اعضای درجه یک خانواده باشد. البته ناگفته نماند که در بسیاری از شرکت‌های بیمه امکان انتخاب ذی‌نفع از میان افرادی به غیر از اعضای درجه یک خانواده وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت ذینفع سرمایه در بیمه عمر با وارث دقیقاً همین موضوع است. وراث فقط و فقط از اقوام و اعضای خانواده هستند. در حالی که ذینفع می‌تواند از میان دیگر افراد مانند: دوستان و آشنایان انتخاب شود.

وجود وصیت نامه در زمان دریافت بیمه عمر

بنا بر ماده ۲۵ قانون بیمه، فرد بیمه شده بهتر است تا زمانی در قید حیات است نام افراد ذینفع مد نظر خود را در بیمه نامه قید کند. تا زمانی که فرد بیمه شده زنده است امکان این را دارد تا نسبت به تغییر ذینفعان اقدام کند. همین سند برای دریافت سرمایه بیمه عمر توسط افراد کافی بوده و نیازی به وصیت جداگانه نیست.

چگونگی دریافت حقوق مستمری بیمه تامین اجتماعی

یکی از انواع بیمه‌های دیگر که دارای بیمه عمر است، بیمه تأمین اجتماعی است. افراد مستمری بگیر در شرایط زیر می‌توانند از دریافت بیمه عمر بهره‌مند شوند:

 • در صورتی فرد بازنشسته شود و دارای بیمه باشد، بستگان می‌توانند از حقوق مستمری او استفاده نمایند.
 • در صورتی که فرد بیمه شده از کار افتاده باشد، بیمه عمر شامل حال او خواهد شد.
 • اگر فرد در ده سال آخر زندگی‌اش تنها یک سال حق بیمه پرداخت کرده باشد.

خرید بیمه عمر برای ساختن آینده‌ای روش در روزهای ابری

زندگی در این روزگار به هیچ عنوان دیگر قابل پیش‌بینی نیست، به همین خاطر بهتر است از همین امروز با خرید بیمه عمر، پشتوانه‌ای ارزشمند و محکم را برای فرزندانمان بسازیم. شما بعد از خرید بیمه عمر از شرکت مد نظر خود می‌توانید اسامی افراد ذینفع در بیمه عمر را ذکر کنید تا در شرایطی که خدایی ناکرده از دنیا رفتید یا تاریخ بیمه نامه تمام شد، سرمایه حاصل از آن به افراد مد نظر شما برسد

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.