کد خبر : 209029
تاریخ انتشار : شنبه 18 می 2024 - 2:09

مزایا و معایب شغل نگهبانی؛ هر آنچه باید بدانید!

مزایا و معایب شغل نگهبانی؛ هر آنچه باید بدانید!

افرادی که قصد ورود به شغل نگهبانی را دارند، با سوالات بسیار زیادی درباره مزایا و معایب نگهبانی مواجه می‏شوند. برخی دیگر از سوالات آن‎ها این است که آیا شغل نگهبانی جزو مشاغل سخت است یا اینکه حراست و نگهبانی چه خطراتی دارند؟ علاوه بر این مزایا و معایب نگهبانی نیز از دغدغه‎های این افراد

استخدام نگهبان

افرادی که قصد ورود به شغل نگهبانی را دارند، با سوالات بسیار زیادی درباره مزایا و معایب نگهبانی مواجه می‏شوند. برخی دیگر از سوالات آن‎ها این است که آیا شغل نگهبانی جزو مشاغل سخت است یا اینکه حراست و نگهبانی چه خطراتی دارند؟

علاوه بر این مزایا و معایب نگهبانی نیز از دغدغه‎های این افراد به شمار می‎آیند. شغل حراست و نگهبانی برای افرادی که به برقراری نظم و محافظت از افراد مختلف علاقه دارند، مناسب است. اگر شما هم به این شغل علاقه دارید، با ما باشید تا در این مطلب مزایا و معایب شغل نگهبانی نکاتی را بررسی کنیم.

مزایا و معایب نگهبانی را پیش از ورود به این شغل بررسی کنید

نگهبانی و حراست جزو شغل‏های پراهمیت در تمامی نقاط جهان به شمار می‏آید. پس اگر قصد ورود به آن را دارید، حتما درباره مزایا و معایب نگهبانی اطلاعات کسب کنید. برای تعریف حراست و نگهبانی باید گفت افراد شاغل در این کارها باید امنیت را برقرار کنند و آرامش را در محیط‎های گوناگونی نظیر مسکونی، اداری، تجاری و … برقرار کنند. این افراد در برخی از مواقع باید شرایط سختی مانند ساعت‎ها ماندن در کانکس نگهبانی و نگهبانی باغ یا ویلاهای بسیار بزرگ را تحمل کنند.

برای همین پیشنهاد می‌شود که اگر به دنبال این شغل هستید، در آگهی استخدام نگهبان از مزایا و معایب نگهبانی در آن مجموعه و منعطف بودن ساعت کاری آن‎ها اطمینان کسب کنید.

به طور کلی شغل نگهبانی را می‎توان در حفاظت فیزیکی از اماکن مختلف، دارایی‏ها و همچنین اشخاص خلاصه کرد. از سایر اصول و نگهبانی جهت شغل نگهبانی می‎توان از کنترل رفت‌وآمد وسایل نقلیه و افراد در قسمت‎های مختلف ساختمان‏ها، شرکت‏ها، بانکها و سایر اماکن نام برد. به طور کلی مزایا و معایب نگهبانی شامل موارد بسیار زیادی می‎شوند که در ادامه با آن‎ها آشنا خواهیم شد.

مزایای شغل نگهبانی

همانطور که اشاره شد، شغل حراست و نگهبانی مزایای بسیار زیادی دارند. البته شما باید مجموعه‏ای را انتخاب کنید که برای نگهبانان استخدامی ارزش قائل باشند. برخی از مزایای شغل نگهبانی شامل ساعات کاری منعطف و یادگیری دفاع شخصی و…. می‏شوند. در ادامه برخی از این مزایا را بررسی می‎کنیم.

فعالیت فیزیکی بالا

اغلب ماموران حراست مانند حراست بانک یا دانشگاه، با توجه به گشت زنی‏های متعددی که باید در محیط به انجام برسانند، فعالیت فیزیکی بالایی را طی ساعات کاری خود خواهند داشت. همین امر موجب افزایش آمادگی جسمانی و سلامت بیشتر بدن آن‏ها خواهد شد. برای اکثر این نگهبانان، فعالیت‏های فیزیکی مشابه، می‎تواند بسیار جذاب باشد.

منعطف بودن ساعت کاری

در بسیاری از شرکت‏ها و مجموعه‏های مختلف، نگهبانان و مامورین حراست به شکل نیمه‏وقت و یا تمام وقت با ساعات کاری انعطاف‏‎پذیر فعالیت می‏کنند. علاوه بر این، نگهبانانی که با قوانین پیمانکاری مشغول کار هستند، می‎توانند شخصا برنامه زمانی را انتخاب کنند و تعادل خوبی میان شغل و زندگی خود به وجود بیاورند. از طرفی مشاغلی نظیر نگهبانی، حراست و انتظامات می‎توانند در برخی از مواقع گزینه‎های مناسبی برای شغل دوم باشند.

بازار کار ایده‏آل

بازار کلی شغل نگهبانی در کشور ما به طور کلی خوب است. تعداد بالایی از شرکت‏ها، نهادها و سازمان‏های گوناگون و افراد معروف که امکان دارد در شرایط خطرناک و حساس قرار بگیرند، همواره به فکر استخدام مامور حراست یا نگهبان هستند. از سوی دیگر با پیشرفت‏ تکنولوژی در روش نظارت، انتظار می‏رود که در آینده‏ای نزدیک، نیاز به نگهبانانی که از مهارت‏های نظارت از راه دور برخوردار هستند، وجود داشته باشد.

عدم نیاز به ارائه مدارک تحصیلی

استخدام در شغل نگهبانی نیاز به ارائه مدارک تحصیلی ندارد. در واقع شرکت یا نهاد بسیار اندکی هستند که برای استخدام شما به عنوان نگهبان، از شما مدرک تحصیلی درخواست خواهند کرد. البته باید اشاره کرد که این شغل به رعایت برخی از قوانین نیاز دارد.

اما برای رعایت مهم‏ترین اصول و نگهبانی صحیح چه باید کرد؟ ابتدا باید در مورد مزایا و معایب نگهبانی مجموعه مربوطه تحقیق کنید و ببینید با شرایط آن سازگار خواهید بود یا خیر؛ از طرفی شما می‎توانید به کلاس‏های دفاع شخصی بروید و آمادگی جسمانی خود را بالا ببرید تا بتوانید اصول نگهبانی در شب یا شرایط سخت را به درستی رعایت کنید. البته در بعضی سازمان‎ها، چنین مهارت‎هایی پیش از شروع کار به نگهبان آموزش داده می‏شود.

برخی از مهم‏ترین معایب شغل نگهبانی

همانطور که مزایا و معایب نگهبانی بسیار متعدد هستند. در واقع با وجود این که شغل نگهبانی و حراست مزایای زیادی دارند، اما از معایبی نیز برخوردار هستند که باید به آن‏ها توجه داشت. با توجه به اینکه نگهبانان وظیفه برقراری امنیت و نظم را دارند، ممکن است در برخی از شرایط با اتفاقات خطرناکی روبه‎رو شوند. در ادامه برخی از این معایب را بررسی می‎کنیم.

احتمال مواجه شدن با شرایط خطرناک

یکی از معایب بزرگ شغل انتظامات و نگهبانی این است که ممکن است فرد شاغل در این حوزه، در اوضاع خطرناکی قرار بگیرد. اگر چه امکان دارد در زمان کار شما، هیچ اتفاقات مجرمانه‏ و حاشیه‏سازی انجام نشود، اما باید دقت داشته باشید که وظیفه اصلی شما به عنوان نگهبان، محافظت از اشخاص مختلف و همچنین مکانی است که در آن کار می‏کنید.

ارتقا شغلی اندک

یک مامور حراست و نگهبان، برای اینکه در شغل خود پیشرفت داشته باشد، به سابقه کار طولانی مدت و همچنین مهارت‏های گوناگون نیاز دارد. این در حالی است که در اغلب شرکت‏ها و نهادها، ارتقا شغلی بسیار اندک است و نگهبانان اغلب در یک رده شغلی باقی خواهند ماند.

طولانی بودن ساعت کار

یکی دیگر از اصلی‏ترین معایبی که شغل‏های نگهبانی، حراست و انتظامات دارند، طولانی بودن ساعت کار آن‏ها است. اکثر افرادی که در این حوزه فعالیت دارند، یا به شکل شیفتی کار می‏کنند و یا مجبور هستند که ساعات طولانی را در محل کار خود مشغول به کار باشند.

از طرفی، شیفتی کار کردن، موجب می‏شود که نگهبانان در زمان شب و حتی ایام تعطیل نیز کار کنند. علاوه بر این، در برخی از موارد اضافه‎کاری‎های اجباری برای نگهبانان در نظر گرفته می‏شود که این موضوع زمان استراحت آن‏ها را بیشتر کاهش می‏دهد.

همچنین شیفتی کار کردن باعث می‌شود که آن‌ها هنگام شب یا روزهای تعطیل نیز مجبور به انجام وظیفه باشند. علاوه بر این، اضافه کاری اجباری برای بسیاری از آن‌ها در روزهای تعطیل و جمعه‌ها تعریف می‌شود که زمان استراحت آن‌ها را بسیار محدود می‌کند.

جمع‎بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با مزایا و معایب نگهبانی آشنا کنیم. اگر به این شغل علاقه دارید بهتر است محل کار خود را با دقت بالا انتخاب کنید. در واقع مجموعه مورد نظر شما باید قانون کار در مورد شغل نگهبانی را رعایت کند و حقوق مناسبی را برای شما در نظر بگیرد. از سوی دیگر بین حقوق و مزایای نگهبانی برای مکان‌های مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد. برای مثال شغل نگهبان بانک در قیاس با نگهبانی کانکس در پروژه‏های نظیر گودبرداری مزایا و شرایط متفاوتی دارد و مطمئنا نگهبانی بانک مزایای بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت. بنابراین با آگاهی کامل به این حرفه وارد شوید.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.