کد خبر : 8104
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 سپتامبر 2021 - 15:11

سهم دانش بنیان‌های بیوتک و دارویی ایرانی از بازار ۹۵ درصدی واردات مواد اولیه پاکستان

سهم دانش بنیان‌های بیوتک و دارویی ایرانی از بازار ۹۵ درصدی واردات مواد اولیه پاکستان

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی تاکید کرد: واردات دارو به پاکستان ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که بخش عمده آن مواد اولیه دارویی و داروهای خاص و نوترکیب بوده و ۹۵ درصد مواد اولیه صنعت داروسازی پاکستان وارداتی است و فکر می‌کنم سهم بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و دارویی و دانش بنیان ایرانی بتواند

سهم دانش بنیان‌های بیوتک و دارویی ایرانی از بازار ۹۵ درصدی واردات مواد اولیه پاکستان

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی تاکید کرد: واردات دارو به پاکستان ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که بخش عمده آن مواد اولیه دارویی و داروهای خاص و نوترکیب بوده و ۹۵ درصد مواد اولیه صنعت داروسازی پاکستان وارداتی است و فکر می‌کنم سهم بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و دارویی و دانش بنیان ایرانی بتواند جای خود را در بازار این کشور به خوبی باز کند.

 حسن نوریان امروز در رویداد آنلاین یکشنبه صادراتی ایران و پاکستان که به همت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه باید در سیاست کلی اکوسیستم تولید محصولات دانش بنیان بعد از مرحله تولید علم و محصول، بحث تجاری سازی محصولات مورد تاکید باشد و وزارت امورخارجه نیز در این زمینه به کمک بیاید، افزود: فلسفه حضور ما در این رویداد ارزیابی امکان تجاری سازی محصولات دانش بنیان در حوزه سلامت با کشور پاکستان است.
وی کشور پاکستان را همسایه ایران و با جمعیت ۲۲۰ میلیون نفر توصیف کرد و ادامه داد: جمعیت ایران بالغ بر ۸۵ میلیون نفر است و مجموع جمعیت دو کشور بالغ بر ۳۰۰ میلیون نفر است که می‌توانند شرکت‌های پاکستانی و ایرانی در بسیاری از حوزه‌ها نیازهای متقابل هم را تامین کنند.
نوریان یکی از حوزه‌های بسیار جذاب همکاری دو کشور را موضوع فناوری‌های پیشرفته و بیوتکنولوژی در زمینه‌های تجهیزات پزشکی و دارو عنوان کرد و یادآور شد: ما با کشور پاکستان حدود هزار کیلومتر مرز مشترک داریم و خوشبختانه ظرف سال گذشته دو مرز زمینی جدید به مرزهای قانونی ایران و پاکستان اضافه شد. به گونه‌ای که در حال حاضر در مرز “میرجاوه”، “پیشین” و “ریمدان” در نزدیکی چابهار ۳ مرز قانونی برای تردد تجار، بازرگانان، گردشگران، کالا و تجار وجود دارد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی با بیان اینکه علاوه بر آن تعدادی بازارچه مرزی با پاکستان داریم، خاطر نشان کرد: همچنین ظرفیت های دیگر نیز در روابط تجاری ایران و پاکستان وجود دارد، از آن جمله می‌توان به خطوط هوایی اشاره کرد که خوشبختانه “ایران ایر” از بیش از نیم قرن گذشته پرواز مستقیم بین تهران و کراچی دارد و اگر چه در شرایط کرونا تعداد پروازهای تهران و کراچی محدود شده، اما هرگز قطع نشده است و هر دو هفته یک بار پرواز مستقیم میان دو کشور انجام می‌شود.
وی یکی از ظرفیت‌های خوب ایران ایر را “ایرکارگو” که حمل محموله های تجاری است، ذکر کرد و یادآور شد: حمل محموله‌های تجاری از طریق ایرکارگو هزینه های به صرفه قابل رقابت با سایر ایرلاین‌ها است و شرکت‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.
نوریان، شرکت “مشترک سرمایه گذاری پاکستان و ایران” را یکی دیگر از فرصت‌های تبادلات تجاری بین دو کشور دانست و اظهار کرد: این شرکت یک موسسه حمایت مالی برای سرمایه گذاری‌های مشترک است که در کراچی مستقر شده است و شرکت ها می توانند از تسهیلات مالی این موسسه در جهت توسعه مناسبات تجاری و بازرگانی دو کشور استفاده کنند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی اضافه کرد: از سوی دیگر چون هر دو کشور ایران و پاکستان عضو سازمان اکو هستند از ظرفیت‌های اکو نیز می‌توان استفاده‌های مطلوبی برد. اخیرا مسیر جاده ای و ریلی استانبول –تهران- اسلام آباد مجددا فعال شده است و هزینه آن ۳۰ درصد نسبت به هزینه‌های مسیرهای سنتی قبلی برای حمل کالاهای تجاری کمتر است و این امر یکی از زیرساخت‌های مطلوبی است که می توان برای توسعه صادرات استفاده کرد.
نوریان با اشاره به ویژگی‌های کلی کشور پاکستان گفت: ۴۰ درصد جمعیت پاکستان جوان محسوب می‌شود و در رنج سنی ۲۵ تا ۵۵ سال هستند و مهمترین کشورهایی که بیشترین مراودات را با پاکستان دارند چهار کشور چین، امارات، عربستان و آمریکا هستند.
وی اضافه کرد: ایران علیرغم همه ظرفیت‌ها و همسایگی و اشتراکات سیاسی، فرهنگی، دینی و مذهبی نتوانسته است به طور مطلوب از این ظرفیت‌ها استفاده کند و متاسفانه سهم ما از روابط اقتصادی در حوزه صادرات پاکستان حدود یک درصد است، در حالی که می شود این درصد را تا حدود زیادی افزایش داد.
نوریان با بیان اینکه کشور پاکستان یک کشور اسلامی است و بیش از ۹۷ تا ۹۸ درصد جمعیت آن مسلمان هستند، گفت: از این رو به حلال بودن محصولات وارداتی بسیار حساس است و باید شرکت‌هایی که قصد صادرات به ویژه محصولات غذایی را به این کشور دارند، به این موضوع توجه داشته باشند، ضمن آنکه محصولات ایران نیز حلال است و به خوبی می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.
وی تولید ناخالص داخلی پاکستان را ۲۸۰ میلیارد دلار و در آمد سرانه آن را حدود ۱۳۰۰ دلار ذکر کرد و گفت: گفته می‌شود که بیش از ۵۰ درصد و در حدود ۵۵ درصد اقتصاد پاکستان مربوط به بخش خدمات است، ۲۵ درصد در بخش صنعت و ۲۰ درصد در بخش کشاورزی اعلام شده است.
به گفته این مقام مسوول بخش عمده‌ای از خدمات این کشور مربوط به حوزه فعالیت تجار پاکستانی در بازاریابی برای کشورهای دیگر است.
وی در این باره توضیح داد: پاکستان عضو سازمان تجارت جهانی است و در این زمینه این کشور می‌تواند مسیر دسترسی ما به بازار کشورهای ثالث باشد تا بتوانیم به بازارهای مطلوب دیگری دسترسی بیابیم.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی به وضعیت بهداشت و درمان این کشور اشاره کرد و گفت: تراکم پزشک نسبت به جمعیت این کشور به ازای هر هزار نفر کمتر از یک پزشک وجود دارد، ضمن آنکه دسترسی به تجهیزات پزشکی در مناطق شهرهای بزرگ مانند کراچی ۶۳ درصد است که این میزان برای مناطق روستایی به ۳۶ درصد می‌رسد. از این رو شهرهای بزرگ این کشور به مراکز فعالیت پزشکی و تولیدات بیوتکنولوژی، داروسازی و تجهیزات پزشکی تبدیل شده است.
نوریان با بیان اینکه پاکستانی‌ها قرارداد خوبی با کشور چین به امضا رساندند، خاطر نشان کرد: بر اساس این قرارداد مقرر شده که چینی‌ها بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار در پاکستان در حوزه زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری کنند و مسیرهای جاده‌ای، ساخت نیروگاه و سایر موضوعات را ایجاد کنند.
وی وجود نیروی کار ارزان و وجود بازار مناسب را از دیگر مزایای پاکستان دانست و گفت: آینده اقتصادی پاکستان یک آینده امیدوار کننده‌ است.
نوریان تجارت ایران با پاکستان را بر اساس آمار اعلام شده حدود یک میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: البته موازنه تجارت میان ایران و پاکستان در حال حاضر به نفع جمهوری اسلامی ایران، مثبت است و این کشور نیز علاقه مند است که این مبادلات را به توازن برسانند.
وی اضافه کرد: تجارت ما با این کشور سنتی است ولی اخیرا در حوزه کاشی و سرامیک بازار خوبی شناسایی شده است و فکر می‌کنم سهم بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و دارویی و دانش بنیان ایرانی بتواند جای خود را در بازار این کشور به خوبی باز کند.
وی به وضعیت حوزه داروسازی اشاره کرد و گفت: ما یک ماه قبل وبیناری با فعالان حوزه داروسازی ایران و پاکستان داشتیم و طی آن اعلام شد که حجم صنعت داروسازی سازی پاکستان حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که رشد سالیانه بین ۱۰ تا ۱۲ درصد را شاهد بوده و پیش بینی شده که تا سال ۲۰۲۴، این رقم به ۵ میلیارد دلار برسد و در حال حاضر ۲۴۰ هزار نفر در صنعت داروسازی پاکستان مشغول به کار هستند.
نوریان ادامه داد: علاوه بر آن حدود ۷۰۰ شرکت در این حوزه در پاکستان فعال هستند که از این تعداد ۶۰۰ شرکت جزو شرکت‌های کوچک و متوسط قلمداد می‌شوند که در حوزه تولید داروهای ژنریک و ارزان فعالند و ۱۰۰ شرکت بزرگ نیز وجود دارند، ولی به طور کلی از این تعداد ۱۰ شرکت این کشور بیش از ۴۶ درصد تولید دارویی این کشور را بر عهده دارند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی با بیان اینکه سهم شرکت‌های خارجی در این بخش از صنعت دارویی پاکستان از ۶۰ درصد سال ۲۰۱۰ به ۳۹ درصد بعد از یک دهه رسیده است، گفت: صادرات این کشور حدود ۲۱۸ میلیون دلار دارو است که ظاهرا به کشور افغانستان صادر شده است و برنامه دولت این است که تا ۵ سال آینده این میزان صادرات را به ۵۰۰ میلیون دلار برساند.
وی خاطر نشان کرد: واردات دارو به پاکستان ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که بخش عمده آن مواد اولیه دارویی و داروهای خاص و نوترکیب بوده و ۹۵ درصد مواد اولیه صنعت داروسازی پاکستان وارداتی است.
به گفته وی با توجه به وضعیت بسیار مطلوبی که تولیدکنندگان ایرانی در حوزه بیوتکنولوژی دارند، به نظر می رسد که از این بازار ۹۵ درصدی وارداتی شاید بتوان در آینده سهم مطلوبی برای جمهوری اسلامی ایران اختصاص داد.
نوریان خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیشترین مواد وارداتی دارویی این کشور بیشتر از کشورهای سنگاپور، هنگ کنگ، ترکیه، امارات، مالزی و تایلند تامین می‌شود.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.