کد خبر : 85207
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 11 نوامبر 2021 - 21:06

هشداری به سیاستگذاران برای توجه به رفتارهای جنسی مصرف‌کنندگان موادمخدر

هشداری به سیاستگذاران برای توجه به رفتارهای جنسی مصرف‌کنندگان موادمخدر

عکس تزئینی است. مدیرگروه سلامت جنسی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان اینکه از سال ۹۳ بخش سلامت جنسی را در این مرکز با چشم انداز کاهش آسیبهای جنسی در جمعیت در خطر و پر خطر بویژه افراد با بیماری اعتیاد راه اندازی کردیم، گفت: کلیه مراجعان فردی یا خانوادگی را از جهت تشخیص و

هشداری به سیاستگذاران برای توجه به رفتارهای جنسی مصرف‌کنندگان موادمخدر
عکس تزئینی است.

مدیرگروه سلامت جنسی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان اینکه از سال ۹۳ بخش سلامت جنسی را در این مرکز با چشم انداز کاهش آسیبهای جنسی در جمعیت در خطر و پر خطر بویژه افراد با بیماری اعتیاد راه اندازی کردیم، گفت: کلیه مراجعان فردی یا خانوادگی را از جهت تشخیص و درمان مشکلات و اختلالات جنسی مورد غربالگری قرار داده و همچنین علاوه بر مشاوره ها و راهنمایی ، آموزش سلامت جنسی را نیز در دستور کار داریم.

به گزارش ایسنا، دکتر خویی در نشستی خبری با موضوع یافته های پژوهشی و سایر تولیدات و دستاوردهای این مرکز گفت: دو مدل رفتاری توجیه کننده قرابت سوء مصرف مواد و اعتیاد با رفتارهای جنسی بوده است. مطالعات در جای جای دنیا نشان می‌دهد افراد برای اینکه رفتارهای جنسی باکیفیت موردنظر خودشان را داشته باشند معمولا سراغ مصرف مواد می‌روند. مدل دیگر می‌گوید، افرادی که مواد مصرف می‌کنند خواسته یا ناخواسته از آنها رفتارهای جنسی سر می‌زند که اکثرا در دسته بندی رفتارهای مخاطره آمیز قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر زمانی که افراد موادمخدر مصرف می‌کنند  یا در استفاده از مشروبات الکی هیجانات مناسبی ندارند، طبیعتا رفتارهای جنسی آنها  به سمت رفتارهای مخاطره آمیز سوق پیدا می‌کند. به عبارت دیگر رفتارهای آسیب زننده جنسی از مهمترین عوارض مصرف موادمخدر و اعتیاد است.

وی افزود: بر مبنای این دو مدل رفتاری در همه دنیا، معمولا اعتیاد و سوء مصرف مواد با معضلات، مشکلات و آسیبهایی مانند رفتارهای مخاطره آمیز دست در دست هم حرکت می‌کنند و ما باید و اجبارا در ارزیابی و غربالگری برای کمک به افرادی که از بیماری اعتیاد رنج می‌برند به سلامت جنسی آنها هم بپردازیم.

مدیرگروه سلامت جنسی خانواده در پژوهشکده علوم اعصاب و سرپرست بخش سلامت جنسی اینکاس افزود: همچنین فعالیتهای حمایتی را برای مراجعان که به نوعی درگیر رفتارهای مخاطره آمیز هستند، طراحی کردیم مانند ارائه بسته های بهداشتی و محافظت شده یا تستهای مکرری که ممکن است آنها درخواست کنند و ما برایشان انجام دهیم مانند تست رایگان اچ آی وی از این جمله است.

خویی با بیان اینکه انواع مختلف درمانها از جمله درمانهای فردی، گروه درمانی و هر نوع تکنیک درمانی را با تمرکز بر سلامت و رفتارهای جنسی ارائه می‌دهیم، اظهار کرد: یکی ازمهمترین اهداف ما، آموزش و تربیت نیروی متخصصی است که بتواند الزاما به سلامت افرادی که با بیماری اعتیاد درگیر هستند کمک کند. در این زمینه به عنوان مرکز تحقیقات یا قطب علمی در منطقه، بر آنیم علاوه بر ارائه خدمات، داده ها و اطلاعاتی را جمع آوری کنیم که بتوانیم تصویری از وضعیتی که وجود دارد، ترسیم و به سمع و نظر مسئولان و سیاستگذاران برسانیم.

وی افزود: در این زمینه تعدادی از پرونده های فعال را در بازه های زمانی خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم تا تصویری از وضعیت موجود را برای گزارشات در دسترس داشته باشیم.

مدیرگروه سلامت جنسی خانواده در پژوهشکده علوم اعصاب و سرپرست بخش سلامت جنسی اینکاس در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در همان سالهای اول متوجه شدیم در خدماتی که ارائه می‌دهیم بیشتر مراجعان مردان هستند و فقط ۱۰ درصد مراجعان ما زنان هستند. با توجه به این تفاوت بین مراجعین، تاسیس کلینیک سلامت جنسی ویژه زنان در دستور کار اینکاس قرار گرفت و مداخلاتی با حساسیت جنسیتی طراحی و اجرا شد. زنانی که هم مواد مصرف می‌کردند و هم رفتار مخاطره آمیز داشتند بیشترین مراجعین ما بودند.

خویی اظهار کرد: از سوی دیگر گروه‌ دیگر در معرض خطر مانند اقلیتهای جنسی هم وجود داشتند، آنها هم دقیقا با همان مدل رفتاری که توضیح داده شد در معرض مصرف موادمخدر هستند تا از مسائل و درگیریهای روانشناختی خودشان فرار کنند یا بتوانند رفتارهای جنسی شان را به زعم خودشان مدیریت کنند، لذا مواد مصرف می‌کردند.

وی تاکید کرد که نتایج حاکی است، بیش از نیمی از آنهایی که در غربالگری سلامت جنسی مشارکت کردند، هنگام تعاملات و روابط، مواد مصرف می‌کنند.

خویی در ادامه با تاکید بر اینکه اکثر مراجعان ما مردان و مجرد هستند، در تجزیه و تحلیل داده ها، گزارش دادند که از نظر جنسی فعال بوده و اکثرا با جنس موافق رابطه داشته‌اند گفت: با توجه به وجود رفتارهای مخاطره آمیز که به نوعی هشدار دهنده است، باید ارزیابی و غربالگری سلامت جنسی جمعیت با سوء مصرف مواد بیش از پیش جدی گرفته شود.

مدیرگروه سلامت جنسی خانواده در پژوهشکده علوم اعصاب و سرپرست بخش سلامت جنسی اینکاس ادامه داد: یکی از زنگهای خطر مشاهده شده بین مراجعین، این بود که هیچ اطلاعی از وضعیت ابتلا خود به عفونتهای منتقله بدلیل برقراری  روابط خارج از عرف نداشتند.

وی با بیان اینکه یکی از داده های مهم این است که ۵۰ درصد مراجعان، مایل به دریافت مشاوره جنسی هستند، ادامه داد: مراجعان خواهان دریافت همه خدمات هستند اما این اتفاق چندان رخ نمی‌دهد. لازم است تصمیم سازان و حامیان و مروجین کاهش و پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز به این نکات توجه کنند. برای ادامه راه نیازمند حمایتهای علمی و تخصصی، اجتماعی، قانونی و مالی هستیم تا بتوانیم در این مسیر تحقیقاتی، بالینی و تامین سلامت عمومی حوزه جنسی بهتر عمل کنیم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.