کد خبر : 172247
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دسامبر 2021 - 14:41

مهار آب رودخانه خیاوچایی با مدیریت بهینه

مهار آب رودخانه خیاوچایی با مدیریت بهینه

ایسنا/اردبیل فرماندار شهرستان مشگین‌شهر گفت: مهار آب رودخانه خیاوچایی با مدیریت بهینه در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم این فرآیند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد. اکبر صمدی در مراسم آغاز انتقال آب رودخانه خیاوچایی به احمدبیگلو اظهار کرد: رودخانه خیاوچایی در منطقه مشگین‌شهر با آورد آبی 36 میلیون متر مکعب در طول سال

مهار آب رودخانه خیاوچایی با مدیریت بهینه

ایسنا/اردبیل فرماندار شهرستان مشگین‌شهر گفت: مهار آب رودخانه خیاوچایی با مدیریت بهینه در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم این فرآیند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد.

اکبر صمدی در مراسم آغاز انتقال آب رودخانه خیاوچایی به احمدبیگلو اظهار کرد: رودخانه خیاوچایی در منطقه مشگین‌شهر با آورد آبی 36 میلیون متر مکعب در طول سال یکی از منابع ارزشمند تأمین آب شرب و کشاورزی در شمال استان اردبیل محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: سالانه هفت میلیون متر مکعب از آب این رودخانه برای سیراب کردن اراضی زراعی و باغات منطقه صرف شده و شش میلیون متر مکعب نیز برای آب شرب برداشت می‌شود.

فرماندار مشگین‌شهر به هدررفت 23 میلیون متر مکعب آب این رودخانه اشاره کرد و گفت: از طریق سد ارس مازاد آب این رودخانه به دریای خزر ریخته شده و به نوعی از دسترس منطقه خارج می‌شود.

صمدی افزود: با هدف جلوگیری از هدررفت این منابع آب ارزشمند، انتقال آب رودخانه خیاوچایی به سد احمدبیگلو در دستور کار قرار گرفت تا زمینه استفاده بهینه از این منبع ارزشمند فراهم آید.

وی به سه اولویت اجرای این طرح در شمال استان اشاره کرد و ادامه داد: در کنار انتقال آب این رودخانه به سد احمدبیگلو و تصفیه‌خانه احداث شده به طول 15 کیلومتر،‌ انتقال آب از طریق بحر خاتون نیز به انجام می‌رسد.

صمدی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در مراحل اجرای این طرح 300 میلیارد تومان منابع مورد نیاز است که بخشی از این منابع به صورت ملی تأمین شده و قسمتی نیز از اعتبارات مهار آب‌های مرزی هزینه خواهد شد.

وی بیان کرد: اجرای این طرح با سرعت و با تأمین 9 میلیارد تومان اعتبار اولیه در حال انجام است که با اجرایی شدن آن تأمین آب پایدار شرب اهالی مشگین‌شهر و همچنین سراب شدن اراضی زراعی و باغی را در این شهرستان مستعد شاهد خواهیم بود.

فرماندار شهرستان مشگین‌شهر اضافه کرد: در بخش منابع آب و خاک در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده به طوریکه با تکمیل سدهای احداث شده در سال‌های اخیر به راحتی می‌توان به توسعه کشت و زرع و همچنین تولید محصولات سردرختی متنوع در منطقه امیدوارتر بود.

منبع:ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.