کد خبر : 176065
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 دسامبر 2021 - 16:48

بحران کم‌تحرکی در ایران

بحران کم‌تحرکی در ایران

ایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه ۵۶ درصد مردم ایران کم‌تحرک هستند، گفت: متاسفانه کشور ما به سمت بحران‌های کم‌تحرکی حرکت می‌کند که خود چالش جدی برای سال‌های آینده به حساب می‌آید. عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در آیین افتتاحیه

بحران کم‌تحرکی در ایران

ایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه ۵۶ درصد مردم ایران کم‌تحرک هستند، گفت: متاسفانه کشور ما به سمت بحران‌های کم‌تحرکی حرکت می‌کند که خود چالش جدی برای سال‌های آینده به حساب می‌آید.

عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در آیین افتتاحیه اولین همایش ملی اوقات فراغت که به میزبانی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: ۵۶ درصد جمعیت کشور کم تحرک هستند که در این بین سهم کم تحرکی بانوان بیشتر از آقایان است؛ از این رو ضرورت دارد تا برنامه‌ریزی جامعی برای مشارکت همه افراد جامعه در این بخش صورت گیرد.

وی با اشاره به ضرورت توجه به سلامت اوقات فراغت و برنامه‌ریزی صحیح برای مدیریت آن، خاطرنشان کرد: اگر برای اوقات فراغت برنامه‌ریزی مناسب و هدفمندی نداشته باشیم، می‌تواند اوقات فراغت صرف موضوعاتی شود که سلامت افراد را به مخاطره بیندازد.

به گفته معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان توجه به گسترش و تقویت ورزش به عنوان یکی از فاکتورهای اساسی در گذراندن اوقات فراغت، تضمین‌کننده سلامت ساعاتی است که مردم برای اوقات فراغت صرف می‌کنند و هر مقدار که در حوزه ورزش سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد و موضوع ورزش در اوقات فراغت برجسته سازی شود، به همان میزان به بُعد سلامت روح و جسم و کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمک کرده‌ایم.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تاثیر ورزش در ارتقاء سلامت جسم و روان افراد، گفت: موثرترین وساده‌ترین روش برای حفظ و ارتقاء سلامت روحی و جسمی آحاد مختلف مردم توجه به ورزش است و عموم افرادی که در سبک زندگی و برنامه روزانه خود ورزش را گنجانده‌اند، از اثرات مثبت آن بهره‌مند شده‌اند.

وی ادامه داد: به گفته مسئولان حوزه سلامت دو عامل مهم در افزایش آمار بیماری‌ها کم‌‎تحرکی و تغذیه ناسالم است که با وجود کم تحرکی ۵۶ درصد افراد کشور ضرورت دارد که به حوزه ورزش توجه ویژه‌ای شود.

افزایش ۶۰ دقیقه‌ای میانگین انجام فعالیت‌های ورزشی

احمدی گفت: حدود ۵۰ درصد افرادی که ورزش می‌کنند، به طور میانگین ۲۳۷ دقیقه در هفته زمان خود را برای انجام فعالیت‌های ورزشی صرف می‌نمایند که این آمار نسبت به آمار قبلی منتشر شده افزایش ۶۰ دقیقه‌ای به ویژه در بین جوانان داشته است.

اقبال بالای آحاد جامعه به پیاده‌روی و بدنسازی

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: حدود ۴۳ درصد افراد در مجموعه‌های ورزشی، ۲۵ درصد در محلات و خیابان‌ها، ۱۳ درصد در منازل به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند که در این میان پیاده‌روی و بدنسازی در صدر ورزش‌های مورد اقبال عموم افراد جامعه است.

وی با اشاره به پیمایش صورت گرفته توسط مرکز ایران بر روی افراد بالای ۱۵  سال ، توضیح داد: نتایج تحقیق نشان می‌دهد که موضوع فرهنگ، اوقات فراغت، رسانه و ورزش با چهار ساعت و ۶ دقیقه جایگاه قابل توجهی در گذراندن وقت و اوقات فراغت افراد به خود اختصاص داده است که در این بین بانوان با سه ساعت و ۵۶ دقیقه و آقایان با صرف چهار ساعت و ۱۷ دقیقه زمان بیشتری را صرف اموری همچون ورزش، رسانه و برنامه‌های فرهنگی می‌کنند.

کم تحرکی؛ چالشی ملی که با کرونا تشدید شده است

در ادامه آیین افتتاحیه اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت، افشین ملایی، رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی  کم تحرکی را از چالش‌های ملی معرفی کرد و گفت: اوضاع کرونا در جهان و کشور ما بحران کم تحرکی را بیش از گذشته تشدید کرده است و باید همزمان با تشدید کم تحرکی اقدامات جدی، جامع و اثربخش تری در این  حوزه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه اوقات فراغت فعال همراه با حرکت و ورزش است، عنوان کرد: با توجه به ایجاد شرایط به‌وجود آمده به دنبال شیوع ویروس کرونا ، اگر بخواهیم از اوقات فراغت فعال بهره‌مند شویم باید الزامات آن مورد توجه قرار گیرد تا آثار کرونا در فعالیت‌های ورزشی به حداقل برسد.

ملایی با اشاره به سخن یک فیلسوف آلمانی که معتقد است کرونا بحران عمیق است و باعث شده تا  افراد بدانند که چقدر نمی دانند، بیان کرد: سبک زندگی مردم، از رفتارهایی که آنها در طول روز از خود نشان می‌دهند نشئت می‌گیرد و باید با نگاه بازاریابی اجتماعی به این مهم توجه کند که بهترین رویکرد متناسب برای مخاطبین و مشارکت آن‌ها در این حوزه چیست.

کرونا از هر چهار نفر، یک نفر را خانه‌نشین کرده است

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی توضیح داد: بر اساس محدودیت‌های اعلام شده و تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و… به دنبال شیوع ویروس کرونا از هر چهار نفر یک نفر خانه‌نشین شده‌اند که شرایط طولانی ‌مدت خانه‌نشین باعث تغییر عادت‌های رفتاری حرکت رفتار حرکتی مخاطب خواهد شد.

وی افزود: از دست دادن شغل از نظر مادی و قطع حمایت مالی، آمار اقشار آسیب پذیر جامعه را بالا برده است با این حال تقاضای پنهان در بخش اوقات فراغت همچنان وجود دارد لذا تا بازگشت به حالت‌های عادی باید سازگاری‌های لازم با شرایط جدید با در نظر گرفتن تمامی عوامل به وجود آید.

اوقات فراغت، مسیری برای تکامل انسان است

حجت الاسلام نصراله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ نیز در ادامه مراسم با اشاره به تفاوت‌های نگاه در حوزه اوقات فراغت بیان کرد: برخی تصور می‌کنند که اوقات فراغت زمانی برای گذراندن بیهوده و بی‌هدف زمان است، در حالی که اوقات فراغت موضوعی اساسی و بخشی از مسیر زندگی انسان بوده که منجر به تکامل انسان در سنین مختلف می‌شود.

وی با بیان اینکه وقت و عمر بدون شک ارزشمندترین دارایی انسان است، چرا که هرگز قابل برگشت نیست و بازتولید نمی شود، اظهار کرد: گاهی این تصور وجود دارد که برخی از ساعت‌های زندگی انسان بیهوده است در حالی که این تعبیر اشتباه است و تمامی زمان‌ها و فرصت‌ها نه تنها زاید نیست بلکه ارزشمند است و نقش مهمی در مسیر تعالی انسان دارد.

انسان سالم؛ محور توسعه پایدار

رجوعی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به عنوان دیگر سخنران همایش ملی اوقات فراغت یکی از بخش‌های متناسب با فرهنگ و حیات اجتماعی انسان را اوقات فراغت  معرفی کرد و گفت: در اولویت‌های سبک زندگی دینی، مدیریت صحیح اوقات فراغت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از آنجا که سبک زندگی به نحوه گذراندن اوقات فراغت مرتبط است، این ضرورت احساس می‌شود تا دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بر اساس مأموریت‌های خود با استفاده از ظرفیت‌های خوبی که در اختیار دارد در این حوزه ورودی علمی و جدی داشته تا برنامه‌ریزی متناسبی برای گذران اوقات فراغت افراد منطبق با سبک دینی اسلامی- ایرانی و ورزش تربیتی تعریف گردد.

وی عنوان کرد: اوقات فراغت فرصتی است که انسان را الزامات و وظایف شغلی و اجتماعی آزاد می‌کند و این فرصت را در اختیار او قرار می دهند تا به صورت آزادانه و با رضایت درونی عهده دار گذراندن عمر خود باشد. اگر بتوانیم برنامه‌های اوقات فراغت را با جهت‌گیری‌های سالم انتخاب کنیم، خواهیم توانست نابسمانی‌های روحی و جسمی  و حتی اجتماعی را درمان نماییم که خود مقدمه و زمینه‌ساز خلاقیت اجتماعی را فراهم می‌آورد.

رجوعی با اشاره به شعار «انسان سالم محور توسعه پایدار است»، تصریح کرد: اوقات فراغت و نحوه گذران آن سلامت جسمی و روحی فرد را به‌دنبال خواهد داشت از این رو غنی‌سازی اوقات فراغت در پرتو تعالیم دینی و آموزه های اسلامی منجر به رشد  و تعالی روحی و جسمی انسان خواهد شد.

وی افزود: یکی از ابعاد گذراندن اوقات فراغت می‌تواند ورزش باشد و  اعتقاد داریم در سبک زندگی دینی، ورزش تربیتی و پرورشی نقش موثری را در این حوزه ایفا می‌کند و مانع شکل‌گیری بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گردد و رشد و تعالی افراد را در پی داشته باشد.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: سه ویژگی اساسی در اوقات فراغت باید وجود داشته باشد که جنبه های معنوی و جسمی او را در برگیرد؛ از این رو اوقات فراغت باید شادی آفرین و سرگرم‌کننده باشد و سلامت فردی  و اجتماعی را به همراه داشته باشد  و منجر به تقویت ارزش های اخلاقی و اجتماعی گردد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه گفتنی است؛ دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت را با شعار«تفریحات سالم – شهر سالم»طی دو روز به صورت وبیناری برگزار می‌کند و در قالب آن چهار نشست علمی و یک کرسی نقد و نظریه پردازی با حضور کارشناسان و صاحب نظران حوزه اوقات فراغت و علوم ورزشی برگزار و آخرین دستاوردهای این حوزه مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.