کد خبر : 208978
تاریخ انتشار : جمعه 19 ژانویه 2024 - 22:05

راهنمای خرید انواع گیج های فشار

راهنمای خرید انواع گیج های فشار

  به نقل از خبرگزاری مهرنیوز انتخاب گیج فشار آنقدرها هم که به نظر می‌رسد آسان نیست؛ تولیدکنندگان متعددی وجود دارند که همه آنها برای شرایط کاری مختلف، گیج‌های متفاوتی تولید می‌کنند. در نتیجه عوامل زیادی باید در خرید گیج فشار در نظر گرفته شود که بهترین گیج متناسب با نیاز شما انتخاب شود. در

 

به نقل از خبرگزاری مهرنیوز

انتخاب گیج فشار آنقدرها هم که به نظر می‌رسد آسان نیست؛ تولیدکنندگان متعددی وجود دارند که همه آنها برای شرایط کاری مختلف، گیج‌های متفاوتی تولید می‌کنند. در نتیجه عوامل زیادی باید در خرید گیج فشار در نظر گرفته شود که بهترین گیج متناسب با نیاز شما انتخاب شود. در این مطلب یک خرید اصولی فشارسنج را در 7 مرحله توضیح خواهیم داد که به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید کدام گیج برای کاربرد شما مناسب‌تر است.

معرفی گیج فشار عقربه‌ای

گیج فشار یکی از رایج‌ترین ابزارهایی است که برای سنجش فشار کاربرد دارد. گیج‌های فشار با ساختار نسبتا ساده و مکانیکال خود توانسته اند بسیاری از نیازهای صنعتی را پاسخ دهند، استفاده و کاربری راحتی داشته باشند و در عین حال قیمت مناسب‌تری نسبت به رقبای خود جهت سنجش فشار ارائه کنند.

ساختار داخلی پرشر گیج با توجه به مدل آن مقداری تفاوت دارد و نوع حسگر فشار آن تغییر پیدا می‌کند، اما به طور کلی همه مدل‌های مانومتر آنالوگ هیچ نیازی به اتصال به برق ندارند و این مسئله یکی از مزیت‌های آنها محسوب می‌شود. البته برای سنجش فشار از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود و این تفاوت‌ها با توجه به نوع فرآیند و نیازهای خاص آن به‌وجود می‌آید.

فشارسنج آنالوگ یا فشارسنج دیجیتال

گیج‌های دیجیتال با دقت بسیار بالای 025/0 درصد و با کارایی بالا برای کالیبراسیون استفاده می‌شوند اما گران هستند از طرفی اکثر فرآیندهای صنعتی به این سطح از دقت نیاز ندارند. اما برای کاربردهای عمومی با دقت مناسب، انواع گیج فشار عقربه ای این کار را به خوبی برای شما انجام خواهد داد. بنابراین اگر نیاز واجبی به فشارسنج دیجیتالی ندارید در ابتدای خرید شما باید یک فشارسنج آنالوگ انتخاب نمایید.

مرحله 1: ابعاد و اندازه

گیج‌های فشار در قطر صفحه‌های مختلفی وجود دارند؛ قطری که انتخاب می‌کنید به نیاز شما برای خوانایی، فضا و دقت بستگی دارد. هرچه صفحه گیج بزرگتر باشد، درجه بندی‌های بیشتری را برای خواندن دقیق تر نشان خواهد داد، بنابراین، از دور راحت تر دیده می‌شود. این اندازه آنجایی اهمیت پیدا خواهد کرد که بدلیل شرایط کاری، تکنسین‌ها نتوانند به گیج نزدیک شوند، در مقابل برخی از فرآیندها نیز فضایی برای فشار سنج بزرگ ندارند. رایج ترین اندازه‌های صفحه گیج فشار 50،40، 63، 80، 100 یا 160 میلی متر هستند. این اندازه‌ها تقریباً برای هر فضایی مناسب هستند. در عکس زیر، ابعاد دقیق و همچنین وزن تمامی گیج‌های فشار موجوده آورده شده است.

مرحله 2: دما

دمای محیط و دمای فرآیندی سیال واسط، در انتخاب جنس یک گیج (برنج، فولاد ضد زنگ، آلیاژ نیکل و …) تاثیر گذار هستند. باید در نظر داشته باشید که اگر دمای سیال به 60 درجه سانتیگراد یا بالاتر برسد، باید از یک گیج استیل ضد زنگ استفاده کنید. این به این دلیل است که گیج‌های برنجی لحیم می‌شوند و لحیم کاری در دمای 60 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر شروع به از بین رفتن می‌کند.

بنابراین اگر سیال شما بخار است، با انتخاب نسخه برنجی در هزینه صرفه جویی نکنید چرا که وقتی بخار به 60 درجه سانتیگراد برسد گیج شما می‌شکند. این کار باعث از کار افتادن بالقوه و هزینه‌های بیشتری نسبت به اندازه‌گیری فشار سنج فولاد ضد زنگ می‌شود. گیج‌های ساخته شده از فولاد ضد زنگ می‌توانند به راحتی تا دمای 200 درجه سانتی گراد را تحمل کنند.

مرحله 3: کاربرد

منظور از کاربرد، صنعتی است که گیج فشار در آن استفاده می‌شود. مخازن گاز برودتی به یک محلول فشار نیاز دارند که هم فشار دیفرانسیل و هم فشار کاری را اندازه گیری می‌کند و برای سرویس اکسیژن تمیز می‌شود. باید توجه داشته باشید که یک گیج فشار نیز می‌تواند به نوع خاصی از گواهینامه نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، یک تاییدیه GL یا گیج فشار تایید شده ATEX در مخازن مورد نیاز است. اگر مطمئن نیستید کدام نوع برای برنامه شما مناسب‌تر است، کارشناسان دقیق صنعت اوپاتان آماده کمک و مشاوره با بهترین راه حل برای فرآیند شما هستند.

مرحله 4: سیال واسط

سیالی که فشار سنج با آن در تماس است، به ویژه قسمت‌های خیس شده یا (wetterd part)، مواد مناسب گیج را تعیین می‌کنند. بنابراین اینکه چه سیالی در خط لوله است مهم است. گیج برنجی برای آب، هوا یا سایر مایعات یا گازهای غیر خورنده مناسب است. اما گاز ترش (سولفید هیدروژن)، آمونیاک، کرئوزوت و سایر مواد شیمیایی خورنده به مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد ضد زنگ یا آلیاژ نیکل-مس نیاز دارند.

برای سیال‌هایی که می‌توانند مکانیسم‌های گیج را مسدود کنند (گرانروی بالا)، یک آب‌بند دیافراگمی باید اضافه کنید، که مانعی فیزیکی بین مایع و ابزار فشار ایجاد می‌کند. سیال همچنین بر نوع پر کردن کیس مورد استفاده تأثیر می‌گذارد. گلیسیرین مایع پرکننده استاندارد برای محیط‌های غیر اکسید کننده است، در حالی که سیال‌های بسیار واکنش پذیر نیاز به روغن بی اثر مانند Halocarbon یا Fluorolube دارند.

مرحله 5: فشار

این گام خود شامل چندین مورد است. ابتدا باید مشخص کنید چه نوع فشاری را برای اندازه گیری نیاز دارید: فشار گیج (فشار کاری)، فشار مطلق یا فشار دیفرانسیل. دوم اینکه محدوده عملیاتی باید تعیین شود. گیجی را انتخاب کنید که دو برابر فشار کاری یا مقیاس کامل بهینه باشد و بهترین عملکرد را تضمین کند. فشارسنج‌های استاندارد می‌توانند تا 1600 بار را تحمل کنند، اما محصولات تخصصی‌تر تا 6000 بار را اندازه می‌گیرند. در نهایت باید واحد فشار مورد نظر را انتخاب نمایید، گیج‌ها در واحدهای اندازه گیری مختلفی مانند psi، bar، kPa و inH2O تولید می‌شوند.

مرحله 6: اتصال فرآیند

قسمت انتهایی یا پایین گیج فشار، اتصال فرآیند است. در کشورهای اروپایی عمدتا اتصال استاندارد BSP کاربرد دارد اما در کشورهای آمریکای شمالی، اتصال با استاندارد NPT بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استاندارد BSP، رزوه به صورت مخروطی با زاویه 55 درجه است اما در استاندارد NPT زاویه بین هر دو رزوه 60 درجه است. برای هر نوع اتصال (هم BSP و هم NPT)، اندازه‌های اتصال ⅛، ¼ و ½ کاربرد دارند و نیازی به آب بندی با واشر نیست.

مرحله 7: کالیبراسیون

کالیبراسیون گیج فشار یک مورد ضروری و اجباری است که گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود. هنگام خرید گیج فشار، قبل از استفاده از آن در فرآیند خود، در نظر بگیرید که آیا نیاز به کالیبره شدن و تاییدیه دارد یا خیر. به عنوان مثال کالیبراسیون گیج‌های فشار مخازن سالی یک بار الزامی است.

نتیجه گیری

در این مطلب اصول انتخاب یک گیج فشار کاربردی گام به گام توضیح داده شد که می‌تواند انتخاب صحیح تری در خرید گیج فشار برای ما فراهم سازد. در انتهای این مطلب لازم به ذکر است که شما می‌توانید برای یک انتخاب مهندسی شده و استعلام از آخرین قیمت انواع گیج‌های فشار موجود در بازار، با دقیق صنعت اوپاتان در ارتباط باشید.

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.