کد خبر : 2675
تاریخ انتشار : شنبه 7 آگوست 2021 - 14:48

بازتاب منفی همه‌گیری کرونا در بازی‌ کودکان

بازتاب منفی همه‌گیری کرونا در بازی‌ کودکان

 نظرسنجی از والدین کودکان دو تا ۱۲ ساله نشان داد که بیماری همه‌گیر کرونا تاثیرات متفاوتی بر بازی کودکان داشته و والدین گزارش کردند که بازی کودکان به‌طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر بیماری کووید- ۱۹ قرار گرفته است. همچنین، از زمان شروع همه‌گیری فراوانی بازی‌های بدون ساختار و زمان استفاده از صفحات نمایشی

بازتاب منفی همه‌گیری کرونا در بازی‌ کودکان

 نظرسنجی از والدین کودکان دو تا ۱۲ ساله نشان داد که بیماری همه‌گیر کرونا تاثیرات متفاوتی بر بازی کودکان داشته و والدین گزارش کردند که بازی کودکان به‌طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر بیماری کووید- ۱۹ قرار گرفته است. همچنین، از زمان شروع همه‌گیری فراوانی بازی‌های بدون ساختار و زمان استفاده از صفحات نمایشی کودکان افزایش یافته است.

به نقل از سایکولوژی نیوز، بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ به روش‌های مختلفی بر خانواده‌ها و کودکان سراسر جهان تاثیر گذاشته است و میزان تاثیر دقیق آن در سال‌های آینده مشخص خواهد شد اما والدین کودکان، روان‌شناسان و افراد علاقه‌مند به بازی کودکان اظهار کردند: باید ارزیابی تاثیر این بیماری همه‌گیر بر بازی کودکان در نظر گرفته شود.

محققان بر این باورند که رعایت فاصله فیزیکی، کاهش فعالیت در فضای باز و لغو بسیاری از فعالیت‌های هدفمند عاملی برای افزایش استفاده از صفحات نمایشی و انجام بازی‌های غیراصولی شده است.

نتایج نظرسنجی در مورد بازی کودکان در میان ۶۷ والد از ۷۹ والد کودکان سه تا ۱۰ ساله نشان داده است که فرزندان آنان در دوران خانه‌نشینی و پاییز سال ۲۰۲۰ نسبت به قبل از همه‌گیری بیماری کووید- ۱۹ بازی و فعالیت بیرون از خانه داشته‌اند.

در این نظرسنجی از والدین درباره این‌که آیا بیماری کووید- ۱۹ بر بازی فرزندان آنان تاثیر گذاشته است، سوال شد و ۸۲ درصد (۵۰ والد) به این سوال پاسخ مثبت دادند. از این میان، ۵۳ درصد (۲۷ والد) تاثیر کلی همه‌گیری بر بازی کودکان خود را منفی (۳ یا کمتر در مقیاس یک تا ۶) و بقیه نیز در درجه اول، تاثیر را مثبت ارزیابی کردند. رایج‌ترین پاسخ به سوال درباره میزان تاثیر بازی کودکان چهار (۳۵.۳ درصد یا ۱۸ والد) بود و میزان رتبه پاسخ بعدی سه (۳۱.۴ درصد یا ۱۶ والد) بود.

زمانی که درباره بازی کودکان در بیرون سوال شد، ۲۷.۹ درصد (۱۷ والد) پاسخ دادند که فرزندان آنان نسبت به قبل از همه‌گیری بیشتر در خارج از خانه بازی می‌کنند و ۵۹ درصد (۳۶ والد) گزارش کردند که در حال حاضر فرزندان آنان به همان میزان در خارج از خانه بازی می‌کنند.

۶۸.۹ درصد (۴۲ والد) در مورد استفاده از صفحات نمایشی گفتند: در حال حاضر فرزندان آنان نسبت به قبل از همه‌گیری فعالیت بیشتری مبتنی بر صفحات نمایشی دارند و ۲۹.۵ درصد (۱۸ والد) نیز گفتند: این زمان همانند قبل از همه‌گیری است.

در این بررسی همچنین والدین اظهار کردند: بازی فرزندان آنان تحت تاثیر همه‌گیری قرار گرفته است و فرزندان آنان پزشک بازی یا فعالیت‌های مشابه در ارتباط با کرونا را انجام می‌دهند و گاهی در بازی تظاهر به بیماری کووید می‌کنند.

هشت والد از ۱۶ والد کودکان بین سه تا ۱۱ سال نیز عنوان کردند: فرزند آنان برای حیوانات عروسکی یا عروسک‌های خود ماسک درست کرده‌اند و یا برای آنان ماسک می‌زنند. همچنین کودکان رعایت فاصله فیزیکی، قرنطینه، شستن‌ دست و آموزش از راه دور را نیز در میان بازی‌های خود جای داده‌اند.

یافته‌ها نشان داد که کودکان خردسال تحت تاثیر همه‌گیری قرار گرفته‌اند و این تاثیر در بازی آنان نمایان است و به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در بازی مشاهده می‌شود. البته این تاثیر بر روی نمونه کوچکی از والدین انجام شده است و تاثیرات طولانی‌مدت بیماری کووید- ۱۹ بر بازی‌ها هنوز مشخص نیست اما مهم است که بدانیم بازی برای ارتباط کودکان بسیار موثر است و تاثیرات اجتماعی و عاطفی بیماری همه‌گیر بر کودکان واقعی است و باید فرزندان و بازی آنان را تحت نظر داشته باشیم.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.