کد خبر : 83618
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 نوامبر 2021 - 21:15

تولید نفت اوپک پلاس افزایش یافت

تولید نفت اوپک پلاس افزایش یافت

جدیدترین نظرسنجی پلاتس نشان داد اوپک و متحدانش در ژوئن ۵۴۰ هزار بشکه در روز به تولیدشان اضافه کردند. به گزارش ایسنا، نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس نشان داد اوپک که متشکل از ۱۳ کشور عضو است در ژوئن ۲۶.۱۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۸۰ هزار بشکه در روز بالاتر

تولید نفت اوپک پلاس افزایش یافت

جدیدترین نظرسنجی پلاتس نشان داد اوپک و متحدانش در ژوئن ۵۴۰ هزار بشکه در روز به تولیدشان اضافه کردند.

به گزارش ایسنا، نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس نشان داد اوپک که متشکل از ۱۳ کشور عضو است در ژوئن ۲۶.۱۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۸۰ هزار بشکه در روز بالاتر از مه بود و عمده این افزایش مربوط به احیای تدریجی کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی است. ۹ کشور تولیدکننده متحد اوپک شامل روسیه در ژوئن مجموعا ۱۳.۲۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کردند که ۶۰ هزار بشکه در روز بالاتر از مه بود.

با وجود افزایش تولید، سهمیه بالاتر تولید برای این ماه به معنای آن بود که نرخ پایبندی به توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس به ۱۱۰.۶ درصد در ژوئن در مقایسه با ۱۱۱.۴۵ درصد در ماه مه رسید.

این گروه در دو ماه گذشته ۹۷۰ هزار بشکه در روز به تولیدش افزوده که در راستای تسهیل تدریجی محدودیت عرضه به منظور تامین تقاضای رو به رشد برای نفت انجام شده است.

اما اختلاف میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی که مانع تصویب افزایش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز در فاصله اوت تا دسامبر سال ۲۰۲۱ شده، ممکن است به اتحاد اوپک پلاس پایان دهد. این اختلاف با وجود مذاکراتی که در یک هفته گذشته در جریان بود، حل نشد و در نتیجه سهمیه تولید پس از ژوییه بدون تغییر می ماند و به کمبود شدیدتر عرضه در تابستان دامن خواهد زد. اما از سوی دیگر بعضی از تحلیلگران می گویند اختلاف مذکور ممکن است به نرخ پایبندی پایینتر به محدودیت عرضه و حتی جنگ قیمت منتهی شود.

مذاکرات وزیران انرژی گروه متوقف شده و امارات متحده عربی حاضر نیست از موضع خود کوتاه بیاید و موافقتش با تمدید محدودیت عرضه تا پایان سال ۲۰۲۲ را به موافقت با تعیین مبنای تولید بالاتر برای این کشور مشروط کرده است. عربستان سعودی هم اصرار دارد که افزایش تولید تا پایان امسال و تمدید مدت توافق باید با همدیگر مذاکره شوند.

طبق یافته های نظرسنجی پلاتس، تولید عربستان سعودی در ژوئن ۴۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و این کشور ۸.۹۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد و تولیدش همچنان ۳۷۷ هزار بشکه در روز پایین سقف تولید رسمی ۹.۳۴۷ میلیون بشکه در روز ماند. صادرات این کشور در ژوئن اندکی کاهش یافت اما مصرف پالایشگاهی به دلیل تقاضای فصلی، رشد چشمگیری پیدا کرد.

عربستان سعودی قرار است در ژوییه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از تولیدش را احیا کند و با خاتمه کاهش تولید داوطلبانه این کشور، نرخ پایبندی اوپک پلاس به پیمان محدودیت عرضه به ۱۰۷.۳۸ درصد کاهش پیدا می کند.

در این بین، نرخ پایبندی کشورهایی مانند روسیه، عراق و نیجریه به لطف سهمیه های تولید سخاوتمندانه تر، بهبود یافت. نرخ پایبندی روسیه در ژوئن ۹۷ درصد بود که بالاترین نرخ پایبندی ماهانه از فوریه بود. تولید این کشور به ۹.۵۱ میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به ماه پیش از آن تغییری نداشت. با وجود افزایش صادرات، تولید این کشور به دلیل مسدود شدن برخی از خطوط لوله نفت برای تعمیرات، ثابت ماند.

نرخ پایبندی عراق به توافق در ژوئن به ۱۰۲ درصد افزایش یافت. تولید این کشور به دلیل صادرات کمتر و کاهش سطح ذخایر، به ۳.۹۴ میلیون بشکه در روز رسید.

نیجریه که بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقاست در ژوئن بزرگترین کاهش تولید را داشت و ۱.۴۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که پایینترین میزان از ژانویه بود. برخی از میادین نفتی بزرگ این کشور به دلیل مشکلات فنی یا تعمیرات، پایینتر از ظرفیت کامل فعالیت کردند.

تولید ایران، لیبی و ونزوئلا که از مشارکت در توافق کاهش تولید معاف هستند در ژوئن جمعا ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

ایران ماه میلادی گذشته ۲.۴۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۵۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با مه افزایش داشت و بالاترین سطح تولید از آوریل سال ۲۰۱۹ بود. تولید نفت لیبی با ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش، به ۱.۱۶ میلیون بشکه در روز و تولید ونزوئلا با ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش، به ۵۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

نظرسنجی پلاتس بر اساس برآورد تولید چاهها و نظرسنجی از مقامات صنعت نفت، معامله گران و تحلیلگران و همچنین بازبینی آمار کشتیرانی، ماهواره ای و ذخایر تهیه می شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.