کد خبر : 110960
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 نوامبر 2021 - 20:53

تورم فرانسه در قله ۱۳ ساله

تورم فرانسه در قله ۱۳ ساله

نرخ تورم فعلی فرانسه از سال ۲۰۰۸ بی سابقه بوده است. به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار فرانسه، نرخ نهایی تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲.۶ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در

تورم فرانسه در قله ۱۳ ساله

نرخ تورم فعلی فرانسه از سال ۲۰۰۸ بی سابقه بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار فرانسه، نرخ نهایی تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲.۶ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۱۳ سال اخیر بوده است.

مهم‌ترین عامل افزایش نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۲۰.۲ درصد افزایش یافته است. در بین سایر بخش‌ها نیز نرخ تورم بخش تنباکو با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴.۶ درصد رسیده و تورم بخش خدمات به ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۱ برابر با ۴.۴۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در این ماه ۰.۴ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۲ درصد بیشتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در این ماه به ۰.۷ درصد رسیده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک افزایشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اکتبر با افزایش ۱.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۴.۲ درصد رسیده است. این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت‌شده در این کشور در ۱۲ سال اخیر بوده است بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش سوخت با ۱۲.۲ درصد و حمل و نقل با ۷.۶ درصد قرار گرفته است. از سوی دیگر بیشترین اثر کاهنده تورم در بخش مواد غذایی با منفی ۰.۳ درصد و مراقبت های درمانی با ۱.۲ درصد مشاهده شده است.

متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۲۱ معادل ۵.۶۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۲۲۲.۸۱ درصدی ژانویه۱۹۴۷ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۸.۱۱ درصدی ماه اکتبر سال ۱۹۲۱ بوده است. بر مبنای ماهانه تورم این کشور در این ماه ۱.۵ درصد بوده که ۱.۱۲ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.